Sieć 5G budzi jednak sporo kontrowersji. Kilka tygodni temu poseł Robert Majka wystosował interpelację do ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, w którym wyrażał swoje obawy ze względu na coraz odważniejsze testy 5G w Polsce. Poseł powoływał się na rezolucję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z 2011 roku, z której wynikało, że należy podjąć działania w celu zmniejszenia ekspozycji na pole elektromagnetyczne. Z badań stowarzyszenia EUROPAEM wynikało, że zbyt duża ekspozycja może przyczynić się do wzrostu zachorowań na przykład na nowotwory.

Minister Zagórki odpowiedział na interpelację posła Majki, w której zwraca uwagę na sporą krytykę względem metodologii i rzetelności badań EUROPAEM. Niemniej resort cyfryzacji nie zamierza bagatelizować sprawy, o czym może świadczyć bardzo obszerna odpowiedź ministra Marka Zagórskiego. Przesłanie w odpowiedzi ministra było jednak takie, że 5G nie powoduje większego ryzyka zachorowań na nowotwory niż na przykład zwykłe kolczyki… Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Sieć 5G – testy Orange Polska w Zakopanem

Teraz Orange Polska, bazując na urządzeniach dostarczonych przez Ericsson, po raz pierwszy w Polsce przetestował sieć 5G na częstotliwości 26-28 GHz udostępnionych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Stację bazową podłączono do sieci Orange Polska, co pozwoliło np. oglądać filmy poprzez aplikację Orange TV Go.

Dlaczego akurat Zakopane? To miasto turystyczne, które gości turystów z Polski i zagranicy. Zakopane musi wciąż rozwijać infrastrukturę i wprowadzać nowe technologie, by móc sprostać wielu wyzwaniom. Rozwój ultraszybkiego internetu światłowodowego i sieci komórkowej to jedne z najważniejszych wyzwań dla stolicy powiatu tatrzańskiego.

Wspólne testy Orange Polska i Ericsson torują drogę komercyjnym wdrożeniom technologii 5G. Przeprowadzone wdrożenie było wyjątkową okazją do przetestowania wydajności 5G w wysokim paśmie częstotliwości w warunkach miejskich i jej praktycznych zastosowań. Nowa technologia umożliwi operatorom telekomunikacyjnym świadczenie usług we współpracy z przemysłem, samorządami i uczelniami. Z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że wdrożenie 5G w Polsce będzie się wiązało z wydatkiem rzędu 20 mld złotych.

Wykorzystana w Zakopanem stacja bazowa jest zgodna z najnowszą, opublikowaną w drugiej połowie 2018 r. fazą standardu 5G – Release 15, stworzoną przez międzynarodową organizację 3GPP. Działa w tzw. trybie „Non Stand Alone”, co oznacza, że do przyłączenia się do sieci wykorzystuje sieć 4G LTE, ale transfer danych przebiega po sieci 5G. To rozwiązanie pozwala na współpracę dwóch generacji sieci mobilnej i zarazem najbardziej efektywne połączenie dla przyszłych klientów.