Na stronie amerykańskiego Departamentu Skarbu pojawiło się oświadczenie, w którym Janet Yellen poparła zapowiedziane rozporządzenie w sprawie kryptowalut. Podkreśliła przy tym, że dokument ten zapewnia odpowiednią równowagę między zwalczaniem potencjalnych zagrożeń a wspieraniem innowacji.

Treść oświadczenia rozwiała obawy rynku, który brał pod uwagę możliwość zaostrzenia przepisów dotyczących kryptowalut. Co ciekawe, dziś po komunikacie sekretarz skarbu USA nie ma śladu. Jak wskazuje Bloomberg, wpis ten został zamieszczony wczoraj, ale z datą 9 marca 2022 roku.

Kurs bitcoina powyżej 42 tys. dolarów

Po przedwczesnym opublikowaniu oświadczenia Janet Yellen wycena najpopularniejszej kryptowaluty wzrosła o ponad 8% przekraczając poziom 42 tys. USD. To najwyższy kurs bitcoina od 2 marca bieżącego roku. Z kolei cena ethereum przekroczyła 2,7 tys. dolarów, notując wzrost o prawie 7%.

Rynek kryptowalut charakteryzuje się dużą zmiennością i jest szczególnie wrażliwy na otoczenie regulacyjne. Warto przypomnieć spadek wartości bitcoina z 45 tys. USD do 41 tys. dolarów, który miał miejsce zaraz po tym, jak Ludowy Bank Chin wydał komunikat krytykujący obrót kryptowalutami. W przeszłości wystarczył wpis Elona Muska na Twitterze, by spowodować wahania kursów.

Regulatorzy coraz częściej pochylają się nad kwestią walut wirtualnych i konsekwencjami ich upowszechnienia się. Rosną także oczekiwania samego rynku kryptowalut względem stworzenia stabilnych ram prawnych. Jaki status mają kryptowaluty w Polsce? Szczegółowo objaśniamy to w tekście poświęconym stanowisku KNF oraz obowiązującym regulacjom prawnym.