eDukaty przyznawano w następujących kategoriach:

  • nowy produkt zmieniający rynek płatności bezgotówkowych
  • osobowość roku świata bezgotówkowego
  • firma roku świata bezgotówkowego
  • wydarzenie roku świata bezgotówkowego
  • najciekawsze opracowanie naukowe na temat płatności bezgotówkowych
  • najciekawszy start-up z obszaru płatności bezgotówkowych ostatnich 12 miesięcy

W niektórych kategoriach wyróżnione zostało kilka projektów lub osób. Poniżej pełna lista.

Czytaj także: Ustawa o usługach płatniczych po trzecim czytaniu (PSD2)

eDukat 2018 – kategoria Nowy produkt zmieniający rynek płatności bezgotówkowych

eDukat 2018 - Laureaci podczas VI Cashless Congress

Nagrodę eDukata w kategorii:
Nowy produkt zmieniający rynek płatności bezgotówkowych
Otrzymała firma: ELAVON za nowy elektroniczny system rozliczania przejazdów komunikacją miejską Open Payment System Łódź.

Przy współpracy z Mennicą Polską, Mastercard i MPK-Łódź, Elavon uruchomił w łódzkiej komunikacji miejskiej nowy elektroniczny system rozliczania przejazdów, dzięki któremu pasażer płaci za faktycznie przejechaną liczbę przystanków. Dzięki niemu pasażerowie nie muszą kupować osobnych biletów, tę funkcję przejmują ich własne karty płatnicze. W efekcie płacenie za przejazdy stało się szybsze, prostsze i wygodniejsze. Ponieważ funkcję biletu przejmuje karta płatnicza, nie trzeba mieć przy sobie biletu ani pamiętać o jego zakupie w kiosku, automacie lub aplikacji mobilnej. Transakcja odbywa się błyskawicznie, automatycznie i bezpiecznie. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Karta płatnicza Twoim biletem. Ciekawy pilotaż w Łodzi.

Nagrodę eDukata w kategorii:
Nowy produkt zmieniający rynek płatności bezgotówkowych
Otrzymała firma: Polskie ePłatności za SoftPOS

SoftPOSPeP jest pierwszym rozwiązaniem płatniczym tego typu na świecie. Jest aplikacją płatniczą na smartfon, która pozwala przyjmować płatności zbliżeniowe przy pomocy telefonu, eliminując potrzebę dodatkowych urządzeń służących do akceptacji instrumentów płatniczych. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Jak zmienić smartfon w terminal płatniczy?

eDukat 2018 – kategoria Najciekawszy star-up z obszaru płatności bezgotówkowych ostatnich 12 miesięcy

Nagrodę eDukata w kategorii:
Najciekawszy star-up z obszaru płatności bezgotówkowych ostatnich 12 miesięcy
Otrzymała firma: ZenCard

ZenCard oferuje nowoczesny system lojalnościowy działający na terminalu płatniczym, oparty na wirtualnej karcie lojalnościowej. Karta lojalnościowa to dowolna karta płatnicza dowolnego banku. Rozwiązanie ZenCard przyczynia się do rozwoju transakcji bezgotówkowych w Polsce. Więcej o ZenCard można przeczytać tutaj – Oferta ZenCard dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego.

eDukat 2018 – kategoria Wydarzenie roku świata bezgotówkowego

Nagrodę eDukata w kategorii:
Wydarzenie roku świata bezgotówkowego
Otrzymał: Zakład Ubezpieczeń Społecznych za Wprowadzenie eSkładki

Wprowadzenie e-Składki – czyli jednego przelewu na rachunek ZUS – jest bardzo istotnym ułatwieniem dla przedsiębiorców. Jest to najważniejsze wdrożenie w Polsce w 2018 roku – skorzysta z niego ponad 2,5 mln przedsiębiorców. Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie składki, bez względu na okres którego dotyczą, trzeba wpłacać na indywidulany numer rachunku składkowego.

Nagrodę eDukata w kategorii:
Wydarzenie roku świata bezgotówkowego
Otrzymała: Visa za Powstanie Inkubatora Innowacji Visa

Warszawski Inkubator Innowacji Visa, ruszył w listopadzie 2017 r. dołączając do globalnej sieci centrów innowacji Visa, działających w czołowych ośrodkach rozwoju nowych technologii. Jego głównym zadaniem jest opracowywanie ogólnorynkowych rozwiązań wspierających rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce i cyfryzację polskiej gospodarki. Inkubator umożliwia skuteczne wykorzystanie globalnych zasobów Visa na polskim rynku. W przyszłości ma być również miejscem zachęcającym fintechy i start-upy do współpracy nad rozwojem płatności bezgotówkowych i cyfryzacji polskiej gospodarki. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Polacy otwarci na płatności z wykorzystaniem biometrii.

eDukat 2018 kategoria – Firma roku świata bezgotówkowego

Nagrodę eDukata w kategorii:
Firma roku świata bezgotówkowego
Otrzymała firma: Polski Standard Płatności, operator pierwszego niekartowego schematu płatniczego w Polsce BLIK

Za pomocą BLIKA można bezpiecznie i wygodnie, korzystając ze smartfona, wypłacać gotówkę z bankomatów, płacić w tradycyjnych sklepach oraz przelewać natychmiastowo pieniądze innym użytkownikom na numer telefonu bez znajomości ich rachunku bankowego. BLIK to najszybsza mobilna metoda płatności w sklepach internetowych oraz aplikacjach mobilnych.

Nagrodę eDukata w kategorii:
Firma roku świata bezgotówkowego
Otrzymała firma: The Heart Warsaw

The Heart to pierwsza w Polsce platforma współpracy korporacji i startupów. Pomysłodawcom The Heart udało się zaszczepić swoją ambitną wizję wielu uczestnikom rynku. Dotychczas niemal 100 korporacji przekroczyło progi The Heart, a zostało im zaprezentowanych ponad 1000 startupów. W efekcie obecnie trwa 20 programów pilotażowych wdrożeń startupów w korporacjach.

eDukat 2018 kategoria – Osobowość roku świata bezgotówkowego

Nagrodę eDukata w kategorii:
Osobowość roku świata bezgotówkowego
Otrzymał: Tadeusz Kościński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii

Minister TadeuszKościński jest pomysłodawcą wielu rozwiązań wspierających obrót bezgotówkowy w Polsce.Ma bardzo duży wpływ na popularyzację nowoczesnych form płatności wśród przedsiębiorców i konsumentów. Ogromną zasługą Ministra Kościńskiego jest doprowadzenie do podpisania porozumienia, w efekcie którego powstała Fundacja Polska Bezgotówkowa i koordynowany przez nią program finansowania terminali dla małych i mikro przedsiębiorstw. Ponadto Minister nadzoruje projekty wprowadzające obrót bezgotówkowy w administracji publicznej, w tym w urzędach czy w Policji. Angażuje się też w działania edukacyjne, takie jak np. kampania #WartoBezgotówkowo.

Nagrodę eDukata w kategorii:
Osobowość roku świata bezgotówkowego
Otrzymała: Joanna Seklecka, Prezes Zarządu eService

Joanna Seklecka kieruje największym agentem rozliczeniowym w Polsce. Jest cenionym ekspertem rynku płatniczego, od lat zajmującym się tworzeniem nowych produktów. Wytycza nowe trendy, wprowadza innowacje oraz aktywnie wspiera rozwój branży finansowej. Przyczynia się do popularyzacji płatności bezgotówkowych. Więcej o ofercie eService można przeczytać tutaj – eService rozdaje terminale na własność.

eDukat 2018 kategoria – Najciekawsze opracowanie naukowe na temat płatności bezgotówkowych

Nagrodę eDukata w kategorii:
Najciekawsze opracowanie naukowe na temat płatności bezgotówkowych
Otrzymała: dr Anna Iwona Piotrowska za książkę: Bitcoin – płatnicze i inwestycyjne zastosowania kryptowaluty

Książka wnosi istotny wkład w zrozumienie zmian zachodzących w obszarze płatności bezgotówkowych. Jest to pierwsza pozycja na polskim rynku wydawniczym, która w sposób dogłębny, kompleksowy i bezstronny prezentuje funkcjonowanie kryptowaluty bitcoin, posługując się jednocześnie językiem bardzo komunikatywnym. W sposób ciekawy i zrozumiały przybliża czytelnikom zjawisko rozpalające emocje wielu uczestników rynku finansowego.

VI Cashless Congress/RT