W 2020 roku mieliśmy do czynienia z imponującymi debiutami giełdowymi, pokaźnym wzrostem wartości kryptowalut i dynamicznie rosnącymi cenami akcji. Liczba miliarderów na 35. corocznej liście najbogatszych magazynu Forbes wzrosła do niespotykanego dotąd poziomu 2755. To o 660 miliarderów więcej niż rok wcześniej. W sumie posiadają posiadają oni majątki na poziomie 13,1 bilionów dolarów.

Na liście Forbesa zadebiutował także Rafał Brzoska z InPostu z majątkiem w wysokości 1,3 mld dolarów. Inni Polacy w zestawieniu to Michał Sołowow, Zbigniew Juroszek, Dominika Kulczyk, Zygmunt Solorz-Żak, Tomasz Biernacki i Jerzy Starak.

Najbogatsi ludzie na świecie według Forbesa

Miejsce numer jeden utrzymał Jeff Bezos, CEO Amazona, z majątkiem wartym 177 mld dolarów. Drugie miejsce należy do Elona Muska z wyceną 151 mld USD. Podium zamyka Bernard Arnault&family (koncern LVMH) z majątkiem na poziomie 150 mld dolarów. W TOP10 znajdziemy także Billa Gatesa, Marka Zuckerberga, Larry’ego Page’a, czy Warrena Buffetta. Pełna lista najbogatszych od Forbesa dostępna jest pod tym linkiem.

W zestawieniu znajdziemy także wielu przedstawicieli sektora FinTech. Chodzi między innymi o braci Collisonów ze Stripe, Nika Storonsky’ego z Revoluta, Sebastiana Siemiątkowskiego z Klarny, czy współzałożycieli Robinhooda – Baiju Bahatta i Vlada Teneva. Wśród miliarderów znalazły się także ważne persony z PayPala, Adyena, Coinbase, Nubanku, Ripple, czy Affirm.

Warto zwrócić uwagę, że w TOP100 listy Forbesa znalazło się zaledwie dwóch miliarderów związanych stricte z branżą FinTech – to Jack Ma z Ant Group (26 miejsce) i Pierre Omidyar z PayPala (83 miejsce). Należy jednak pamiętać, że Jeff Bezos, Mark Zuckerberg, czy Larry Page także działają w tym sektorze. Amazon rozwija chociażby płatności za pomocą dłoni, Facebook udostępnia nowe funkcje z zakresu Facebook Pay, a Google to oczywiście płatności mobilne Google Pay.

Poniżej lista najbogatszych ludzi z sektora FinTech:

  1. Jack Ma, Ant Group – 48,4 mld USD
  2. Pierre Omidyar, PayPal – 21,4 mld USD
  3. Jack Dorsey, Square – 12,5 mld USD
  4. Guillaume Pousaz, Checkout.com – 9 mld USD
  5. Sam Bankman-Fried, FTX – 8,7 mld USD
  6. Brian Armstrong, Coinbase – 6,5 mld USD
  7. David Velez, Nubank – 5,2 mld USD
  8. Luiz Friaz, PagSeguro Digital – 4,6 mld USD
  9. Scott Cook, Intuit – 4,2 mld USD
  10. Jim McKelvey, Square – 3,5 mld USD ; Arnout Schuif, Adyen – 3,5 mld USD

Na kolejnych miejscach znajdziemy między innymi Chrisa Larsena z Ripple (3,4 mld USD), Johna Collisona i Patricka Collisona ze Stripe (3,2 mld USD), Pietera van der Doesa z Adyen (2,6 mld USD), Maxa Levchina z Affirm (2,2 mld USD), Sebastiana Siemiątkowskiego z Klarny (2,2 mld USD), Nika Storonsky’ego z Revoluta (1,2 mld USD) oraz Baiju Bhatta i Vlada Teneva z Robinhooda (1 mld USD).

Szerszą listę miliarderów z sektora FinTech można znaleźć między innymi w serwisie Finextra.