We wpisie na blogu Kontomatika czytamy o możliwościach open bankingu i jego zastosowaniach także poza sektorem finansowym. Wcześniej plany na rozwijanie otwartej bankowości w innych branżach zdradził w rozmowie z Fintek.pl Dominik Wolski, VP business development w firmie Kontomatik.

Kontomatik wyrażał chęć rozwoju otwartej bankowości poza branżą finansową także przy okazji ostatniego dofinansowania otrzymanego od Runa Capital i Amadeus Capital. Wtedy fintech wymieniał takie sektory jak e-commerce, nieruchomości, księgowość, czy telekomunikacja.

Kontomatik będzie rozwijał otwartą bankowość poza sektorem finansowym

Teraz we wpisie na blogu Kontomatik czytamy o możliwościach otwartej bankowości między innymi w firmach zajmujących się wypożyczaniem pojazdów, czy mebli. Spółki wynajmujące samochody mogłyby korzystać z otwartej bankowości do podobnych celów jak firmy pożyczkowe – chodzi o weryfikowanie kondycji finansowej klienta. Pozwalałoby to uniknąć wielu potencjalnych problemów w przyszłości.

Dane gromadzone na rachunku bankowym mogą być istną kopalnią o stylu życia właściciela konta. Jeśli do konta podpięta jest karta płatnicza, możemy dowiedzieć się, z jakiego rodzaju sklepów i punktów usługowych klient korzysta najczęściej, jak często i dokąd podróżuje oraz z jakich usług online korzysta. To z kolei pozwala nam przedstawić ofertę idealnie dopasowaną do jego potrzeb i we właściwym czasie. Potencjał otwartej bankowości jest zatem ogromny – zwraca uwagę Kontomatik.

Firmy zawierające transakcje i wymieniające się danymi przez Internet docenią przede wszystkim zalety płynące ze zdalnego potwierdzania tożsamości klientów czy kontrahentów. Z kolei w przypadku firm pośrednictwa finansowego dokładne informacje o kliencie pozwolą im na przykład na zbudowanie oferty cross-sellingu – czytamy we wpisie na blogu.

Kontomatik to firma z polskim rodowodem, która działa na rynku od 2009 roku. Obecnie fintech oferuje swoje rozwiązania w 10 krajach na całym świecie. Kontomatik znajduje się w rejestrze AISP prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dane uzyskane dzięki API Kontomatik mogą zostać wykorzystane do identyfikacji klienta (KYC), szczegółowej oceny zdolności kredytowej i precyzyjnej segmentacji klientów.