W Q1 2020 Microsoft zarobił na czysto 10,8 mld dolarów, czyli o 22% więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Liczba subskrybentów programów Office 365 wzrosła o 16% – do poziomu 39,6 mln użytkowników. Z kolei komunikator Teams ma już 75 mln aktywnych użytkowników dziennie (w połowie marca było ich „zaledwie” 44 mln).

Wyniki Microsoft w czasie pandemii

Segment Microsoft Inteligent Cloud – obejmujący chmurę Azure, GitHub, czy SQL Server – przyniósł spółce dochody na poziomie 12,3 mld dolarów. To wzrost o 27% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku i przewyższenie oczekiwań analityków, którzy prognozowali przychody w wysokości 11,8 mld USD.

Ze względu na pracę zdalną lub przebywanie w izolacji usługi Microsoft Teams i chmura Azure cieszyły się dużą popularnością wśród użytkowników. Z drugiej strony z powodu pandemii spadło zapotrzebowanie na licencje ze strony sektora MŚP. Microsoft zaznacza jednak, że wpływ koronawirusa może nie być w pełni odzwierciedlony w wynikach aż do kolejnych kwartałów. Szczegółowe informacje o wynikach Microsoft w I kwartale 2020 roku można znaleźć w podlinkowanym tekście.

Patrząc na te dane oraz na wcześniejsze wyniki Facebooka i Alphabet (spółka matka Google) można dojść do wniosku, że pandemia nie odcisnęła na razie dużego piętna na gigantach technologicznych. Wyjątkiem jest Apple, które dość mocno odczuło skutki koronawirusa. W lutym sprzedaż iPhone’ów w Chinach zmalała do poziomu 500 tys. sztuk, co jest najsłabszym wynikiem od 2012 roku. Tim Cook informował inwestorów, że w związku z pandemią nie uda się zrealizować celów sprzedażowych na I kwartał 2020 roku.