Partner serwisu Visa dla biznesu

Paragon przed płatnością? Niekoniecznie. Ministerstwo Finansów gotowe na dialog

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 17 grudnia 2018, 14:17 Aktualizacja: 15 kwietnia 2019, 23:11

W listopadzie na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Finansów, zgodnie z którym paragon ma być wydawany jeszcze przed dokonaniem płatności. Wywołało to sporo kontrowersji, szczególnie, że nowe przepisy miały wejść w życie już od 1 stycznia przyszłego roku. Teraz resort finansów przyznaje, że jest gotowy wprowadzić kilka zmian w swoim projekcie.

Paragon przed płatnością? Niekoniecznie. Ministerstwo Finansów gotowe na dialog

Takie informacje podaje Dziennik Gazeta Prawna. W odpowiedzi na pytanie DGP Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że jest gotowe na przedyskutowanie swojego pomysłu. Resort przypomina także, że rozporządzenie zostało przygotowane na ewentualność uchwalenia przez parlament nowelizacji ustawy o podatku VAT, która ma wprowadzać kasy fiskalne online.

Co z tym paragonem? Ministerstwo Finansów nie podjęło decyzji

Dziennik Gazeta Prawna przypomina, że wspomniana nowelizacja wciąż czeka na drugie czytanie w Sejmie. Oznacza to, że na kasy fiskalne online trzeba będzie jeszcze poczekać (pomimo, że nowelizacja miała wejść w życie już w październiku bieżącego roku). Natomiast jeżeli chodzi o samo rozporządzenie ministra finansów o kasach rejestrujących online, to proces legislacyjny można śledzić pod tym linkiem.

Przypomnijmy, że według obecnego kształtu rozporządzenia sprzedawcy musieliby wydawać paragony jeszcze przed zapłatą – czy to w formie gotówkowej, czy bezgotówkowej. Celem resortu finansów jest dalsze uszczelnianie systemu podatkowego, ale dla przedsiębiorców tak daleko idące zmiany mogą być bardzo kłopotliwe. Trzeba przecież przeszkolić kadrę pracowniczą i wymienić systemy komputerowe obsługujące transakcje. Więcej o samym projekcie można przeczytać tutaj.

Wydaje się jednak, że sprzedawcy mogą odetchnąć z ulgą – przynajmniej na razie. Przepisy nie wejdą w życie przed nowelizacją ustawy o podatku VAT, a ta wydaje się w miarę odległa. Pokrzepiające może być także podejście Ministerstwa Finansów, które jest otwarte na dialog z przedsiębiorcami i nie wyklucza, że ostateczny kształt rozporządzenia może się różnić od obecnego projektu.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

paragon-przed-platnoscia-niekoniecznie-ministerstwo-finansow-gotowe-na-dialog