Jest to już kolejne partnerstwo nawiązane przez Mastercard w obszarze przeciwdziałania cyberprzestępczości. Mastercard Europe współpracuje już m.in. z Euro Cyber Resilience Board, European Cybercrime and Fraud Investigators (Europol) oraz brytyjskimi National Crime Agency i National Cyber Security Centre.

Co więcej w ubiegłym roku Mastercard Europe uruchomił również Centrum Cyberbezpieczeństwa (Cyber Resilience Centre) w Waterloo w Belgii. Za jego pośrednictwem organizacja może rozwijać współpracę między organami regulacyjnymi a firmami z sektora prywatnego i publicznego.

Współpraca Mastercard z Europolem

W obliczu rosnącego poziomu zagrożenia, Mastercard Europe i Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania nawiązały współpracę na rzecz cyberbezpieczeństwa. Jej celem jest wzmocnienia odporności Europy na cyberprzestępczość.

Obie organizacje będą wspólnie badać i omawiać zagrożenia cybernetyczne występujące w regionie. Skoordynują także grupy robocze skoncentrowane na konkretnych problemach. Pozwoli to m.in. na dostarczanie prognoz zagrożeń.

— Oprócz wszystkich innych zmian i wyzwań w minionym roku nastąpił również wyraźny wzrost cyberprzestępczości. W 2020 r. odnotowano więcej naruszeń bezpieczeństwa danych niż przez ostatnie 15 lat łącznie. Oczywiste jest, że w walce z oszustami i hakerami konieczny będzie wspólny i zjednoczony wysiłek całego regionu. Nasza współpraca z Europolem jest znaczącym sygnałem jedności, który umożliwi nam stworzenie kompleksowego podejścia, połączenie naszych zasobów i znalezienie najskuteczniejszych sposobów wspólnego zwalczania cyberprzestępczości – mówi Mark Barnett, prezes Mastercard Europe.