Węgierski startup przyjmuje już wnioski o integrację od polskich sklepów internetowych. Wtyczki PastPay są kompatybilne z oprogramowaniami Magento i WooCommerce, wkrótce mają pojawić się także integracje z PrestaShop i Shopify.

Płatności odroczone PastPay już w Polsce

– Polski e-commerce B2B przechodzi okres dynamicznego wzrostu i to właśnie ten szybko rozwijający się rynek z dużym potencjałem innowacyjnym stał się dla nas wyzwaniem. Pozytywne doświadczenie w pracy z polskimi przedsiębiorcami przyczyniło się do decyzji o wprowadzeniu naszych rozwiązań płatniczych nad Wisłą – komentuje Benjamin Berényi (zdjęcie główne), założyciel firmy Péntech i twórca rozwiązania PastPay.

– Na Węgrzech sfinansowaliśmy już faktury o wartości ok. 15 milionów euro, teraz nadszedł czas, aby pomóc polskim handlowcom zwiększyć ich przychody – dodaje Benjamin Berényi.

Jak działa usługa BNPL PastPay? W momencie finalizacji zamówienia klient biznesowy może wybrać w koszyku opcję “kup teraz, zapłać później”. W ciągu kilku sekund PastPay ocenia ryzyko kredytowe klienta i po pozytywnej weryfikacji udostępnia możliwość odroczenia płatności za zakupy do 60 dni. Natomiast płatność na rzecz sprzedawcy jest natychmiast dokonywana przez PastPay.

Dzięki wprowadzeniu płatności odroczonych do procesu kasowego, kupujący mogą zoptymalizować przepływ gotówki, a sprzedawcy zwiększyć swoje przychody aż o 30 proc. Ponadto, PastPay przejmuje ryzyko opóźnienia lub braku płatności ze strony kupującego – czytamy w komunikacie.

Rozwiązania BNPL dla klientów biznesowych

Usługi typu „kup teraz, zapłać później” podbijają nie tylko rynek konsumencki, ale stają się coraz bardziej dostępne w sprzedaży B2B. Część rozwiązań dla biznesu działa właściwie na podobnej zasadzie jak znane w Polsce PayPo czy Smartney dla klientów indywidualnych. Na polskim rynku metody płatności w formie odroczonych oraz ratalnych płatności dla B2B dostarcza już m.in. fintech PragmaGO.

Na płatności odroczone dla biznesu mocno postawiło Allegro. Rozwiązania BNPL pojawiają się przy wszystkich ofertach na Allegro Biznes od sprzedających z siedzibą w Polsce i rozliczających się z Allegro za pomocą polskiego rachunku bankowego. Kupujący mają 21, 45 lub 60 dni na spłatę, już od pierwszych zakupów.

Ostatnio głośno było o brytyjskim startupie Playter, który pozyskał 55 mln dolarów na rozwój swojej usługi BNPL. Fintech ten udostępnia platformę, która umożliwia firmom odroczenie płatności za zakupy od 6 do 12 miesięcy, podczas gdy dostawcy otrzymują zapłatę w ciągu 24 godzin.

– W obecnej sytuacji gospodarczej terminy płatności wynoszące 30-60 dni mogą być bardzo pomocne dla nabywców biznesowych, ponieważ płynność na rynkach zanika, a potrzeby optymalizacji przepływu gotówki stają się coraz bardziej naglące dla firm – mówi Benjamin Berényi.