Irlandzki przedsiębiorca. Założyciel i dyrektor generalny Stripe, firmy przetwarzającej płatności online. W 2005 roku, w wieku 16 lat, Patrick Collison wygrał 41 edycję Young Scientist and Technology Exhibition, prestiżowego irlandzkiego konkursu dla młodych talentów z branży technologicznej. Wartość firmy Stripe wyceniana jest na 5 mld USD.

Tytuły:

  • współzałożyciel Automatic,
  • współzałożyciel i dyrektor generalny Stripe.

Od małego na całego

Patrick Collison urodził się w irlandzkim Limerick w 1988 roku. Już w wieku 10 lat uczył się skomplikowanego programowania komputerowego. W 40 edycji Young Scientist and Technology Exhibition zajął drugie miejsce, a rok później odniósł upragnione zwycięstwo.

Collison stworzył Cromę, czyli typ programowania opartego na rodzinie języków Lisp. Jedną z nagród był czek na 3 tysiące euro.

Milioner w wieku 19 lat

W 2007 roku wspólnie z bratem Johnem, założył swoją pierwszą firmę- „Shuppa”. Startup nie zdobył uznania w oczach irlandzkich inwestorów i bracia przenieśli się do Doliny Krzemowej, na zaproszenie inkubatora przedsiębiorczości Y Combinator. Na miejscu bracia Collison zaprosili do współpracy dwóch przedsiębiorców, a firma została przemianowana na „Automatic”.

W 2008 roku spółka została sprzedana, a Patrick Collison w wieku 19 lat został milionerem. Automatic nabyła kanadyjska firma Live Current Media i Irlandczyk został głównym inżynierem w oddziale w Vancouver.

Patrick Collison doceniony przez Elona Muska

W 2010 roku Patrick Collison, wraz z bratem, założył firmę Stripe. Spółka funkcjonuje w 20 krajach i zajmuje się przetwarzaniem płatności online, zarówno dla przedsiębiorstw, jak i klientów indywidualnych. Stripe skupia się na zapewnieniu najwyższego bezpieczeństwa transakcji i optymalizacji infrastruktury, niezbędnej do obsługi płatności online przez banki.

W 2014 roku Stripe ogłosił, że będzie akceptował płatności bitcoinami. Firma Patricka Collisona została publicznie doceniona między innymi przez Elona Muska, a w 2015 roku Irlandczyk znalazł się na okładce magazynu Forbes.

Przychody Stripe za rok 2015 sięgają 260 mln USD, a wartość firmy oceniana jest na 5 mld USD.

/RT