Even to amerykański fintech, który działa w obszarze salary-linked loans lub jak kto woli – Earned Wage Access (EWA). Ciekawostką jest fakt, że firma nie czerpie korzyści z odsetek lub innych opłat, ale działa w modelu subskrypcyjnym – użytkownik płaci określoną sumę środków (ok. 8 USD miesięcznie) i w zamian za to otrzymuje dostęp do swoich wypracowanych pieniędzy, wtedy gdy tego potrzebuje.

Benefit pracowniczy w formie subskrypcji

Oczywiście najpierw pracodawca musi podłączyć Even do swojego systemu wynagradzania, by użytkownik mógł skorzystać z usługi, którą w zasadzie można traktować jako pewną formę dodatkowego benefitu. Even nie jest jedyną firmą, która oferuje takie rozwiązanie, ale wyróżnia się ona właśnie modelem subskrypcyjnym. Tego rodzaju rozwiązania, w przypadku partnerstw z podmiotami rynku finansowego, można też traktować jako VAS-y.

Obecnie fintech ma ok. 500 tys. użytkowników i współpracuje m.in. z Walmartem. PayPal nie ujawnił kwoty inwestycji. W USA od wypłaty do wypłaty żyje ponad 50% pracujących Amerykanów.

Fintechy specjalizujące się wypłacie zaliczek wynagrodzeń zyskują na popularności, szczególnie w krajach anglosaskich. W Polsce podobną usługę oferuje Symmetrical i Blue Media. W Wielkiej Brytanii popularny jest Wagestream, a w USA np. HoneyBee.

/LP