PayPal działa aktywnie na rynku kryptoaktywów już od jakiegoś czasu. W swojej aplikacji i na stronie internetowej oferuje klientom możliwość handlu oraz przechowywania walut kryptograficznych jak bitcoin, ethereum, litecoin, czy bitcoin cash. Amerykański gigant udostępnia także płatności za pomocą wybranych kryptowalut.

Kolejnym ambitnym przedsięwzięciem PayPal ma być wydanie własnego stablecoina. Stablecoin to rodzaj waluty kryptograficznej, w której emitenci pokrywają jej wartość w innym aktywie np. w złocie, czy tradycyjnej walucie. Dzięki temu stablecoiny mają potencjał do bycia wykorzystywanymi przy codziennych transakcjach, jak płatności i rozliczenia.

PayPal chce wyemitować własnego stablecoina

Firma potwierdziła, że rozważa wydanie własnego stablecoina, po tym jak programista Steve Moser znalazł na to dowody w aplikacji PayPal w swoim telefonie. Odkryte przez niego kod i logo wskazują, że cyfrowa moneta roboczo została nazwana „PayPal Coin” i jest oparta na dolarze.

PayPal twierdzi, że znaleziony kod i grafika to jedynie pozostałości po wewnętrznym hackathonie, czyli wydarzeniu, w ramach którego pracownicy pochylili się nad rozwiązaniem, niekoniecznie przeznaczonym do późniejszego wdrożenia. Oznacza to, że szczegóły nowego projektu PayPal takie jak nazwa cyfrowej monety mogą jeszcze ulec zmianie.

Przedstawiciel PayPal przekazał Bloomberg, że firma decydując się na kolejne kroki w pracach nad własnym stablecoinem będzie ściśle współpracować z organami regulacyjnymi. Dla koncernu istotne jest by jego kryptowaluta była bezpieczna i dostępna do płatność na dużą skalę.

Własnego stablecoina o nazwie Diem (przedtem Libra) wydaje już m.in. Meta, czyli Facebook. Chociaż co ciekawe, w swojej aplikacji mobilnej Novi, służącej do szybkich przelewów, nie wykorzystuje wirtualnej waluty Diem, lecz Pax Dollar (USDP) od firmy Paxos.