O wprowadzeniu kryptowalut do portfolio PayPala zrobiło się głośno w czerwcu 2020 roku, gdy fintech otrzymał licencję BitLicense od nowojorskiego regulatora New York State Department Financial Services. Pod koniec października PayPal uruchomił usługę dla wybranej grupy klientów. Teraz jest ona dostępna dla wszystkich zarejestrowanych amerykańskich użytkowników serwisu, którzy już 2021 roku będą mogli zapłacić kryptowalutami u 26 mln sprzedawców przyjmujących płatności PayPal. Nie wiadomo, kiedy Polacy będą mogli korzystać z usługi.

W planach fintechu jest też wprowadzenie kryptowalut do Venmo, który specjalizuje się w płatnościach p2p.

Od 2021 roku użytkownicy PayPala będą mogli wymienić środki w tradycyjnych walutach (fiat money) na krypto, a następnie płacić nimi w sklepach lub przesyłać do innych użytkowników. Przewalutowanie nie będzie wiązać się z dodatkowymi opłatami. Sprzedawcy przyjmujący płatności w krypto za pomocą PayPala też nie będą obciążani dodatkowymi opłatami. Innymi słowy, kryptowaluty w portfelu PayPala będą niczym innym jak kolejnym źródłem pieniądza do płatności.

W informacji prasowej PayPal czytamy także, że do końca grudnia 2020 roku użytkownicy mogą bez opłat „pobawić się” portfelem krypto, gdyż do tego czasu fintech nie przewiduje żadnych opłat za zakup, sprzedaż i przechowywanie kryptowalut w portfelu PayPal. Prócz tego, fintech planuje uruchomić akcję edukacyjną, która ma przybliżyć użytkownikom czym są kryptowaluty i jak należy z nich korzystać.

Rekordy finansowe PayPala

PayPal ma 346 mln aktywnych kont. Kwartalnie przetwarza ponad 220 mld USD w płatnościach. To bez wątpienia jeden z największych fintechów na świecie. Wprowadzenie kryptowalut do portfolio PayPala przenosi bitcoina do głównego nurtu środków płatniczych – w ten sposób zyskuje on nie tylko powszechny zasięg, ale też uwiarygadnia się niejako wychodząc z cienia.

Kryptowaluty są języczkiem uwagi od dawna, ale jak do tej pory jako środek płatniczy dostępne były raczej w niszowych rozwiązaniach fintech, które w żadnym wypadku nie mogłyby pochwalić się tak wielką skalą i poziomem reputacji co PayPal.

Kurs bitcoina systematycznie umacnia się od września 2020 roku, ale na wieść o planach PayPala wręcz wystrzelił w górę – obecnie za bitcoina należy zapłacić 16,2 tys. USD, czyli ponad 60 tys. PLN.

/LP