PayPal właśnie zapowiedział uruchomienie usługi rozłożenia na 4 raty płatności bez prowizji. Konsumenci będą mogli wykonać zakupy w kwocie od 30 USD do 600 USD z okresem spłaty do 6 tygodni. Usługa będzie dostępna już na początku IV kwartału 2020 roku. 2020 rok jest rekordowy dla PayPala – z usług fintechu korzysta już blisko 350 mln użytkowników, w tym 1,6 mln w Polsce. Łączny prognozowany przyrost nowych użytkowników w tym roku ma wynieść nawet 70 mln. W II kw. 2020 roku wolumen płatności przekroczył 220 mld USD.

Buy Now, Pay Later produkuje jednorożce

Klarna ma ponad 8 mln klientów. Affirm ponad 4 mln i szykuje się do IPO, które może przynieść nawet 10 mld USD. Australijski Afterpay działający na amerykańskim rynku wyceniany jest na… 25,9 mld USD. Dynamiczny, wręcz skokowy wzrost e-commerce napędza płatności, w tym płatności odroczone.

PayPal już od jakiegoś czasu oferuje kredyt lub wygodne płatności odroczone – w Wielkiej Brytanii PayPal Credit działa od 2014 roku. W lipcu 2020 oferta trafiła także do Francji. W Niemczech płatności ratalne dostępne są od 2016 roku, a w Holandii, Australii i Hiszpanii klienci mogą korzystać z opcji płatności po dostarczeniu produktu. Od 2008 roku PayPal pośredniczył przy udzieleniu pożyczek na ok. 50 mld USD.

Digital lending w e-commerce jawi się jako idealne i naturalne połączenie – ku zadowoleniu użytkowników i sprzedawców. Aczkolwiek eksperci apelują o ostrożność – BNPY ułatwia życie, ale każde zobowiązanie prędzej czy później trzeba spłacić.

/LP