PYUSD to stablecoin od PayPala, który wystartował w połowie zeszłego roku. PayPal USD (PYUSD) ma być zabezpieczony depozytami w dolarach amerykańskich, krótkoterminowymi amerykańskimi obligacjami skarbowymi i ekwiwalentami gotówkowymi. Gigant zapewnia, że token może być wymieniany w stosunku 1:1 na dolary amerykańskie.
PayPal wykorzystuje swojego stablecoina do opłacania faktur
Wcześniej PayPal dokonał pierwszej inwestycji za pomocą swojego stablecoina – inwestując 5 mln dolarów w startup Mesh, oferujący rozwiązania z zakresu kryptowalut. Wspomniana inwestycja miała być pierwszym krokiem PayPala na drodze do promocji swojego stablecoina. Z PYUSD można już korzystać także w fintechowej aplikacji Venmo, umożliwiającej między innymi przelewy P2P.
Po co wykorzystywać stablecoiny do opłacania faktur? Transakcje B2B, zwłaszcza te transgraniczne mogą być powolne i kosztowne. Omijając tradycyjne systemy bankowe i pośredników, stablecoiny mogą obniżyć koszty transakcji i czasy rozliczeń, co czyni je szczególnie atrakcyjnymi dla fintechów, które chcą sprostać wyzwaniu lepszych płatności globalnych. O sprawie pisze Bloomberg.
W przeciwieństwie do kryptowalut, takich jak bitcoin i ethereum, które pozostają znane przede wszystkim ze swojej zmienności cen, stablecoiny są zaprojektowane tak, aby utrzymywać stabilną wartość, co czyni je ciekawą alternatywą dla różnych usług i rozwiązań finansowych
Coraz więcej fintechów zwraca uwagę na tego typu tokeny – wśród nich ma być między innymi Revolut, który podobno jest na dobrej drodze do stworzenia własnego stablecoina. Z kolei samo PYUSD od PayPala jest obecnie jednym z największych stablecoinów na świecie, z kapitalizacją rynkową przekraczającą 715 milionów USD.
Europejski rynek stablecoinów rozwija się coraz bardziej dynamicznie – między innymi za sprawą unijnego rozporządzenia MiCA, dotyczącego kryptoaktywów. Swoje stablecoiny na Starym Kontynencie rozwijają już takie podmioty jak Banking Circle, Dutsche Bank, czy grupa Circle.