Należący do Naspers fintech PayU przejął pakiet kontrolny w indyjskiej internetowej firmie pożyczkowej – PaySense. W indyjskim portfolio PayU znajduje się także LazyPay – lendtech oferujący m.in. płatności odroczone. Z artykułu opublikowanego na TechCrunch wynika, że PayU planuje połączenie obu spółek. Będzie to największa tego typu fuzja na indyjskim rynku – czytamy w Techcrunch. Po połączeniu wycena obu podmiotów szacowana będzie na 300 mln dolarów.

PaySense ma 5,5 mln klientów

W najbliższych latach PayU planuje zainwestować 200 mln dolarów w indyjskie lendtechy. Celem firmy jest zdobycie pozycji lidera w branży kredytu konsumenckiego na tamtejszym rynku. W sumie obie spółki tj. LazyPay i PaySense udzieliły pożyczek w Indiach na kwotę ok. 280 mln dolarów. Tylko z usług PaySense korzysta 5,5 mln klientów. Firma zatrudnia 240 pracowników.

Sektor fintech w Indiach rośnie jak na drożdżach, w szczególności dywizja związana z internetowymi pożyczkami (lendtech). Z raportu Boston Consulting Group, wynika, że rynek digital lending w tym kraju w perspektywie 5 lat osiągnie wartość 1 bln dolarów.