Partner serwisu Visa dla biznesu

Powstają nowe polskie fundusze VC. Mają 670 mln złotych na inwestycje

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Start up
Opublikowano: 21 lutego 2019, 10:23 Aktualizacja: 20 lutego 2020, 15:01

W ramach programu PFR Otwarte Innowacje utworzono 6 funduszy Venture Capital, które łącznie mają dysponować kwotą 670 mln złotych na inwestycje w startupy. Do tej pory partnerzy z tych zespołów zainwestowali w ponad 200 projektów. Fundusze zapewnią finansowanie dla technologicznych startupów w fazach seed i growth.

Powstają nowe polskie fundusze VC. Mają 670 mln złotych na inwestycje

PFR Otwarte Innowacje to fundusz zarządzany przez PFR Ventures w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Utworzone zespoły to: Aper Ventures, Montis Capital, Value Tech Growth, RedBreek Investments, Augere Open Innovations oraz Atmos Ventures.

Powstaje 6 nowych funduszy Venture Capital w ramach programu PFR

W trakcie całego programu rozpatrzono 27 ofert. Polski Fundusz Rozwoju zwracał szczególną uwagę na wcześniejsze doświadczenie w inwestowaniu w spółki technologiczne i zdolność do wnoszenia wartości w ich rozwój (tzw. „smart money”). Fundusze rozpoczną inwestowanie już w tym kwartale. Każdy z nich dysponuje kwotami od 5 do ok. 20 mln PLN na pojedynczą inwestycję. Wśród zespołów dominuje zainteresowanie branżą medyczna, life science oraz IoT.

PFR Ventures można określić jako „Fundusz Funduszy”, który wspólnie z inwestorami prywatnymi, aniołami biznesu i korporacjami zainwestuje ponad 4 mld PLN w fundusze Venture Capital. Ich celem będzie napędzenie tym kapitałem polskich, innowacyjnych przedsiębiorstw na wczesnych etapach rozwoju. 2,7 mld PLN, którymi dysponuje PFR Ventures pochodzi z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Jak na polskie warunki powyższe sumy mogą robić wrażenie. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie brak kapitału jest największym problemem dla polskich startupów i fintechów. W Londynie i Dolinie Krzemowej średnie inwestycje w pojedyncze firmy wynoszą 6-7 mln dolarów (wyliczenia Koreańczyków)… Nawet niezbyt biegły obserwator rynku zobaczy tutaj związek przyczynowo-skutkowy. Trzymamy zatem kciuki za nowe fundusze VC i czekamy na pierwsze inwestycje.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

pfr-otwarte-innowacje-fundusze-vc-inwestycje-startup