Polscy inżynierowie z Politechniki Białostockiej opracowali robota o nazwie Photon, który uczy dzieci korzystania z nowych technologii, logicznego myślenia, a nawet pozwala „złapać” podstawy programowania. Photon rozwija się wraz z dzieckiem, co czyni go wartościowym kompanem do nauki.

Photon Entertainment został założony z inicjatywy pięciu polskich inżynierów związanych z Politechniką Białostocką. W skład zespołu wchodzą: Marcin Joka, Michał Bogucki, Krzysztof Dziemiańczuk, Michał Grześ i Maciej Kopczyński.

Projekt miał bardzo udaną kampanię na Kickstarterze, gdzie zebrał 210 tysięcy zł w zaledwie 35 dni.

Przeczytaj także: Czy w końcu zastąpią nas roboty? o skutkach automatyzacji słów kilka.

Nauka nigdy nie była prostsza

Źródło: meetphoton.com

Źródło: meetphoton.com

Photon to interaktywny robot, który pomaga dzieciom zrobić pierwszy krok w świat nowych technologii. Jest bardzo prosty w obsłudze i łatwy do „ogarnięcia”. Jest zintegrowany ze smartfonem i tabletem. Photon został specjalnie zaprogramowany tak, aby stawiać przed dziećmi wyzwania związane z nowymi technologiami i programowaniem. Za wykonanie zadań dzieci dostają punkty, które można wykorzystać na rozwijanie funkcji robota. Dzięki temu każde dziecko może mieć swojego unikalnego Photona z osobiście wybranymi funkcjami.

Poprzez zabawę z robotem dzieci stają się bardziej obeznane z nowymi technologiami, zdobywają wiedzę na temat programowania i uczą się logicznego myślenia. Photon jest przeznaczony dla dzieci w wieku między 6 a 12 lat.

Skąd pomysł na Photona?

Źródło: blogs.msdn.microsoft.com. Photon Enterprises. Laureaci konkursu Imagine Cup 2015.

Źródło: blogs.msdn.microsoft.com. Photon Enterprises. Laureaci konkursu Imagine Cup 2015.

Twórcy mówią, że główną inspiracją było spostrzeżenie, iż dzieci są otoczone najnowszymi technologiami już od najmłodszych lat. Dorośli używają komputerów i urządzeń mobilnych z pełną świadomością (zazwyczaj), lecz niestety dzieci nie mają takiej możliwości. Często można zauważyć dziecko bawiące się smartfonem mamy, jednak zdaniem twórców Photona nie rozwija się i nie uczy obycia w świecie nowych technologii.

Dodatkowym bodźcem do stworzenia robota były zmiany zachodzące na świecie i jego ciągła komputeryzacja. Stawia to umiejętność programowania i biegłej obsługi komputera na szczycie listy wymagań pracodawców i jest po prostu niezbędne do prowadzenia wygodnego życia. Dzieci mogą bardzo łatwo przyswoić taką wiedzę. Dużo szybciej niż dorośli. Czego Jaś się nie nauczył tego Jan nie będzie umiał – tym starym przysłowiem musieli zainspirować się białostoccy inżynierowie.

Przeczytaj także: W Korei kredytów udzielą roboty.

Na wizycie u Prezydenta

13 września w Warszawie, w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami 10 startupów, wśród których znalazł się również Photon Enterprises. Twórcy zaprezentowali prezydentowi robota oraz jego funkcję.

Startup stał się sławny dzięki zwycięstwu w konkursie Imagine Cup 2015, organizowanego pod egidą Microsoft. Dzięki temu sukcesowi Photon Enterprises dołączył do akceleratora DotConnect i otrzymał wsparcie finansowe od inwestorów. Tak studencki projekt przekształcił się w prawdziwą firmę.

Na razie roboty nie są jeszcze dostępne w sprzedaży, a Photon Enterprises planuje jego testowanie w szkołach. Twórcy projektu mówią, że na sklepowe półki Photon powinien trafić w przeciągu kilku miesięcy.

Poniżej filmik prezentujący Photona.

/RT