Cały proces, od negocjacji do podpisania dokumentów, odbył się na blokchainie. BBVA twierdzi, że testowe wykorzystanie rozproszonych rejestrów pozwoliło skrócić czas zawarcia umowy z kilku dni do zaledwie kilku godzin.

Jakie przewagi daje blockchain?

BBVA blockchain Indra

Dzięki wykorzystaniu technologii blockchain obie strony transakcji miały ciągły podgląd na jej przebieg i mogły na bieżąco monitorować każdą zmianę w dokumentach. Dodatkowo system gwarantował nienaruszalność i niezmienialność materiałów. Jedną z siec wykorzystaną w procesie było Ethereum.

Jeden, bazowany na blockchainie system, jest tańszy w utrzymaniu, niż cały kompleks programów obecnie wykorzystywanych przez banki. Zawieranie umów i podpisywanie dokumentów to jeden z pierwszych kierunków, w stronę których podążają duże instytucje. Takie wdrożenie ma swoim koncie PKO Bank Polski, który prowadzi testy na platformie Trudatum, opracowanej wspólnie z Coinfirm. Rozwiązanie ma pomóc także w kwestii trwałego nośnika. Więcej na ten temat można przeczytać w naszej rozmowie z Grzegorzem Pawlickim, Dyrektorem Biura Innowacji PKO Banku Polskiego.

W sektorze kredytów blockchain może mieć szersze zastosowanie właśnie przy pożyczkach korporacyjnych, lub konsorcjalnych – ze względu na wyższy poziom skomplikowania takich procesów (na przykład zaangażowanie większej liczby stron). Zwykły kredyt konsumencki nie jest na tyle złożony, by opłacało się korzystać z rozproszonych rejestrów – przynajmniej nie w aż tak dużym stopniu.

BBVA ma podobno na oku kolejne wdrożenia blockchainowe – przede wszystkim w obszarze płatności zagranicznych i handlu międzynarodowego. Niewykluczone, że Baskowie pozazdrościli ostatniego wdrożenia Banco Stantander, czyli aplikacji do przelewów transgranicznych One Pay FX. Aplikacja dostępna jest również w Polsce – dla klientów BZ WBK.

Co więcej, prezes BBVA Francisco Gonzalez znany jest ze swojego przychylnego spojrzenia na nowe technologie (pomimo dość podeszłego wieku – 74 lata). Gonzalez zainwestował w wiele fintechowych rozwiązań, takich jak brytyjski Atom Bank, czy niemiecki solarisBank.