Partner serwisu Visa dla biznesu

Pierwsza taka transakcja na rynku firm pożyczkowych. Bocian przejmuje Tempo Finanse

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#LendTech
Opublikowano: 9 listopada 2017, 10:08 Aktualizacja: 30 maja 2019, 10:40

Kilka dni temu byliśmy świadkami pierwszego na polskim rynku przejęcia jednej firmy pożyczkowej przez drugą. Spółka Everest Finanse, czyli właściciel marki Bocian Pożyczki, przejęła 100% udziałów Tempo Finanse.

Czy firmy pożyczkowe to już "lend-techy"?

To pierwsza taka sytuacja w Polsce, kiedy firma pożyczkowa przejmuje całą inna firmę z branży, a nie tylko jej portfel. Wartość transakcji to około 57 milionów złotych.

Czytaj także: W fintechy zainwestowano 8,2 mld USD. Nowy raport KPMG

Bocian przejmuje Tempo Finanse. Co to oznacza dla rynku?

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z finalizacji transakcji przejęcia udziałów Tempo Finanse Sp. z o.o. Jest to pierwsza konsolidacja na polskim rynku pożyczek konsumenckich. Przejęcie to doskonale wpisuje się w długofalową strategię Everest Finanse i oznacza zwiększenie udziału w polskim rynku pozabankowych pożyczek konsumenckich do ok 10%. W naszej ocenie transakcja ta, dzięki pozyskaniu nowej bazy klientów oraz licznych efektach synergii, umożliwi dalszy dynamiczny rozwój naszej spółki – komentuje Zbyszko Pawlak, Prezes Zarządu Everest Finanse S.A.

Czytaj także: Kokos.pl zmienia regulamin. Czy to koniec pożyczek P2P jakie znamy? [AKTUALIZACJA]

Faktycznie, dla Everest Finanse jest to bardzo duży krok na drodze do umocnienia swojej pozycji na rynku. Już od jakiegoś czasu spółka aktywnie promowała markę Bocian Finanse, a teraz pozyskała nową bazę klientów i zwiększyła swój udział w rynku. Pośrednikiem przejęcia był Navigator Capital Group.

– Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w pionierskiej transakcji przejęcia na rynku pożyczek konsumenckich. Rynek pozabankowych pożyczek konsumenckich w Polsce uległ dużym zmianom w 2016 r. na skutek wejścia w życie kluczowych zmian nowej ustawy o kredycie konsumenckim. Coraz większy udział w rynku uzyskują również podmioty działające w segmencie on-line, ale tradycyjnie udzielane pożyczki w domu Klienta wciąż stanowią większość rynku. – powiedział Karol Szykowny, Dyrektor Departamentu Fuzji i Przejęć w Navigator Capital Group

– Przejęcie Tempo Finanse Sp. z o.o. przez Everest Finanse S.A. jest pierwszą tego typu transakcją i sądzimy, że przetrze szlaki dla kolejnych transakcji w tym sektorze. W naszej ocenie w szczególności mniejsze podmioty mogą być zainteresowane sprzedażą, na skutek coraz silniejszej konkurencji oraz obecnie obowiązujących regulacji – dodał.

Czy oznacza to, że na rynku pożyczek pozabankowych wyrośnie poważna konkurencja dla takich firm jak Vivus, czy Provident? Patrząc na udziały w rynku Bocianowi jeszcze trochę brakuje. Jest to natomiast jasny sygnał, że firma chce prowadzić aktywną ekspansję i nadal zwiększać swoją pozycje w stosunku do konkurencji.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

pierwsza-taka-transakcja-rynku-firm-pozyczkowych-bocian-przejmuje-tempo-finanse