PFR Ventures to „fundusz funduszy”, który zarządza blisko 3 mld złotych. Połowa z tych środków została już skierowana do 29 funduszy VC, gdzie zostały połączone z kapitałem prywatnym. Łącznie, prywatni inwestorzy zasilą wszystkie fundusze PFR Ventures dodatkowym 1,8 mld PLN.

W jakie projekty inwestują fundusze VC?

W trakcie kongresu Impact’19 Polski Fundusz Rozwoju poinformował, że pierwszych inwestycji dokonało już 5 funduszy VC na łączną kwotę 41,6 mln PLN.  Pieniądze do startupów popłynęły już w pierwszym kwartale 2019. Najszybszym funduszem było RST Ventures for Earth. Partnerzy zapewnili finansowanie zalążkowe dla spółki ZEME, która usprawnia proces gospodarowania odpadami przemysłowymi. Kolejne inwestycje wykonał KnowledgeHub, który dostarczył środki dla rowerowego Activy oraz Sundose – spółki produkującej spersonalizowane suplementy diety.

Większe rundy finansowania zapewniły fundusze z programu Otwarte Innowacje. Montis Capital zainwestowało w spółkę Talkin’ Things, która przenosi opakowania produktów do świata internetu rzeczy oraz w Skriware – oferującego rozwiązania edukacyjnego na bazie drukarek 3D. Z kolei Aper Ventures nawiązało współpracę z Talent Alpha – firmę rozpędzaną przez Przemysława Beendta, która tworzy platformę rekrutacyjną dla sektora IT.

Od połowy 2016 roku, Grupa PFR zapewniła finansowanie w charakterze VC dla 50 spółek. Przekroczyło ono 250 mln PLN, a największą część tych środków dostarczyły fundusze KFK. Ich horyzont inwestycyjny zakończył się wraz z 2018 rokiem.