Najbogatszy człowiek w Nigerii Aliko Dangote otworzył pierwszy FinTechowy bank w swoim kraju. Nowo powstały Sun Trust Bank otrzymał już licencję od CBS (Central Bank of Nigeria).

Jest to pierwsza taka instytucja finansowa w Nigerii, skupiająca się na elektronicznych kanałach płatności, oferująca mobilne i Internetowe usługi bankowe na szeroką skalę. Siedzibą Sun Trust Bank jest największe nigeryjskie miasto – Lagos (1o mln mieszkańców).

Dangote Enterprises

A właściwie Dangote Group to firma nigeryjskiego przedsiębiorcy i miliardera Aliko Dangote, którego majątek szacowany jest na ponad 12 mld dolarów (majątek Kulczyków wyceniany jest na 4 mld dolarów). Dangote zaangażowany jest w wiele projektów wspierających gospodarkę Nigerii i teraz za cel wziął sobie usprawnienie sektora bankowego.

Sun Trust Bank ma pomóc Nigerii w rozwinięciu skrzydeł i wykorzystaniu potencjału rynku liczącego bagatela 180 mln ludzi.

– Zdajemy sobie sprawę, że tradycyjny model bankowości jest przestarzały. To czego potrzebuje współczesny klient to możliwość załatwienia wszystkich spraw bez wychodzenia z domu, oszczędzając pieniądze i czas. Sun Trust Bank napędzany jest FinTechową strategią i skupia się na ułatwianiu życia konsumentom – komentuje Dangote.

Oferta banku skierowana jest przede wszystkim do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dangote zapewnia jednak, że Sun Trust Bank nie zapomni o współpracy z wielkimi korporacjami, tak aby stymulować wzrost nigeryjskiej gospodarki.

40 mln Nigeryjczyków nie ma konta w banku

Prezes Sun Trust Bank Charles Onyema Ugboko wyjaśnia, że poprzez swoją ofertę bank zamierza zrealizować jeden z głównych celów CBN, czyli „ubankowić” resztę społeczeństwa.

Oferta prostsza, łatwiej dostępna i tańsza, może faktycznie skusić rzeszę Nigeryjczyków do skorzystania z usług Sun Trust Banku.

Nigeria uchodzi za rynek, który bardzo szybko chłonie nowe technologie, jednak sam ich praktycznie nie wytwarza.

/RT