Fintech TransferGo ma już ponad milion klientów

TransferGo oferuje dokonywanie szybkich przelewów międzynarodowych w atrakcyjnych cenach – obecnie zdobywa rynek realizując przelewy międzynarodowe online za darmo, które rozliczane są do 30 minut. Fintech pozwala na wykonanie transferów z 48 krajów. W 2018 roku platforma obsłużyła transakcje na łączną kwotę 1,3 mld euro. Wartość przelewów od Polaków (głównie z Wielkiej Brytanii do Polski) osiągnęła 500 mln zł.

W grudniu fintech informował, że podczas dwóch rund finansowania firmie udało się pozyskać łącznie 40 mln dolarów na dalszy rozwój.

Drogie przelewy transgraniczne napędzają rynek

Fintechy takiej jak TransferGo wypełniają niszę na rynku finansowym, której istnienie wynika z wysokich cen transferów międzynarodowych z poszczególnych państw UE. W szczególności problem ten dotyczy imigrantów, którzy regularnie przesyłają pieniądze do swojej rodziny w kraju ojczystym.

Jest jeszcze spory obszar do wzrostu, bo aż 50 milionów obywateli UE i 6 mln przedsiębiorstw działających w krajach spoza strefy euro płaci o wiele wyższe opłaty za transfery niż mieszkańcy krajów, w których walutą jest euro.

W Polsce przeciętna opłata za przelew transgraniczny o równowartości 100 euro wynosi 1,54 euro. W ostatnich 6 latach zmniejszyła się ona o 40%. Gorzej dla mieszkańców takich państw jak Bułgaria, gdzie za przelew 100 euro należy zapłacić przeciętnie 20 euro. Drogie są też przelewy z Wielkiej Brytanii – przeciętnie 9,2 euro za przelew kwoty o równowartości 100 euro.

W UE trwają prace nad nowymi przepisami, których celem jest obniżenie opłat za transfery transgraniczne. Konsumenci mają być lepiej chronieni, a także otrzymywać informacje o szacunkowym koszcie przewalutowania przelewu jeszcze przed dokonaniem transakcji. Czy wprowadzenie tych przepisów będzie oznaczać koniec takich fintechów jak TransferGo? Tworzenie konkurencji poprzez ustawowe obniżanie cen nie sprawi, że usługi bankowe automatycznie staną się jasne, przejrzyste i popularne, czyli takie jak oferują fintechy. Ponadto milionowy klient TransferGo pochodził z Ukrainy.

To właśnie na rynku naszych wschodnich sąsiadów fintech widzi największy potencjał. W 2018 roku na Ukrainie zarejestrowało się ponad 110 tys. nowych użytkowników, a suma zrealizowanych przez nich przelewów przekroczyła 70 mln euro – to osiem razy więcej niż rok wcześniej. Dziennie z Polski na Ukrainę jest realizowanych już 6 tys. transakcji, najczęściej na kwoty rzędu 200 euro – czytamy w komunikacie TransferGo.