Boty stają się coraz popularniejszym narzędziem w wielu dziedzinach życia. Największe firmy używają ich do zdalnej obsługi klientów, automatyzując procesy udzielania informacji. Rozwój sztucznej inteligencji jest jednym z najczęściej wymienianych trendów technologicznych na najbliższe lata.

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że zgodnie z badaniem naukowców z University of Southern California nawet 15% kont na Twitterze może być kontrolowanych przez maszyny. Daje to prawie 48 mln kont automatycznych.

Czytaj także: e-PITy zdetronizowały papier?

TTbot – idealne narzędzie dla fanów piłki nożnej

Polski bukmacher Totolotek wykorzystał zaawansowane narzędzia analityki danych i technologię  firmy Betegy. Dzięki niej udostępnił użytkownikom Twittera pierwszego sportowego bota – TTbot. Fani piłki nożnej mogą w 30 sekund uzyskać informacje o statystykach drużyn piłkarskich, typowanych wynikach nadchodzących meczów czy dotychczasowych osiągnięciach drużyn – bez konieczności przeszukiwania internetu.

Jak działa TTbot? W nowym tweecie użytkownik wpisuje pytanie, które dotyczy wyniku konkretnego meczu, oznacza profil @TotolotekPL i publikuje wiadomość na swoim profilu. W ciągu 30 sekund otrzyma automatyczną odpowiedź z graficzną prezentacją szans na zwycięstwo jednej z drużyn. Możliwości jest jednak o wiele więcej, można zapytać o statystyki danej drużyny – np. liczbę goli strzelonych w danym sezonie, historyczne wyniki rywalizacji danych drużyn i wiele innych danych.

TTbot rozpoznaje wiele możliwości zapytania, wystarczy na przykład zapytać: @TotolotekPL, jaki wynik #KORJAG? lub @TololotekPL, jakie przewidywania na najbliższy mecz #Legia albo @Totolotek, Kolejorz gole? – i użytkownik otrzyma odpowiednie zestawienie i statystyki. Bot rozpoznaje bardzo wiele kombinacji oznaczeń drużyn Esktraklasy oraz skrótów literowych konkretnych spotkań.

– Zaawansowana analityka danych daje coraz większe możliwości. My postanowiliśmy wykorzystać je do szybkiego pokazywania fanom piłki nożnej statystyk meczów polskiej Ekstraklasy. Jeśli to narzędzie będzie popularne wśród kibiców na Twitterze, to z pewnością będziemy pracować nad wzbogacaniem jego możliwości i rozszerzaniem zakresu wiedzy o kolejne ligi piłkarskie  – mówi Adam Lamentowicz, prezes Totolotka S.A.

– Nasz TTbot to obecnie najszybszy możliwy sposób na sprawdzenie przewidywań wyników rozgrywek piłkarskich – dodaje.