Nest Bank wprowadził w czerwcu możliwość zdalnej weryfikacji tożsamości klienta firmowego i podpisania umowy kredytowej online. Tym samym zakończył kluczową fazę digitalizacji swoich kredytów i udostępnił pierwszy wniosek pozwalający na uzyskanie kredytu firmowego w całości przez internet.

Nest Bank rozpoczął digitalizację swoich kredytów firmowych już w grudniu 2020 roku. Wtedy umożliwił klientom uzyskanie decyzji kredytowej online. Następnie rozbudował wniosek o elementy otwartej bankowości – możliwość odczytania informacji finansowych po zalogowaniu się na konto firmowe w innym banku. Rozwiązanie powstało we współpracy z Blue Media S.A. i w oparciu o standard PolishAPI, który umożliwia bezpieczne pobieranie niezbędnych informacji z innych banków.

Dążenie do całkowitej digitalizacji

– Chcemy być digitalowym bankiem dla firm, w którym absolutnie wszystko można załatwić przez internet. Zależy nam szczególnie na tym, aby nasze produkty online były nowoczesne i bezpieczne. Jestem przekonana, że stworzyliśmy najbardziej zaawansowany technologicznie proces kredytowy dla firm na polskim rynku. Powstał on we współpracy z naszymi klientami – mikroprzedsiębiorcami. Na bazie ich potrzeb i opinii zbudowaliśmy prosty i krótki wniosek kredytowy, który pozwala zaoszczędzić cenny czas. Dzięki niemu przedsiębiorca może wziąć kredyt w pełni online nawet w 30 minut, a pieniądze znajdą się na jego koncie nawet na drugi dzień. – mówi Agnieszka Porębska-Kość Członek Zarządu odpowiedzialna za Pion Rozwoju Produktów i Sprzedaży

Cyfrowy wniosek kredytowy Nest Banku powstał w oparciu o możliwości, jakie daje otwarta bankowość, wprowadzona unijną dyrektywą PSD2. Wniosek korzysta z usługi AIS (Account Information Service) udostępnionej przez Blue Media S.A i umożliwia przedsiębiorcy potwierdzenie swojej sytuacji finansowej oraz tożsamości poprzez zalogowanie się na konto w innym banku. Dzięki temu rozwiązaniu firma może uzyskać kredyt przez internet – bez kontaktu telefonicznego czy spotkania z doradcą.

Wnioskowanie o kredyt firmowy w Nest Banku

Klient wypełnia wniosek online i po chwili poznaje już wstępną decyzję kredytową. Następnie potwierdza swoje dane finansowe logując się na konto firmowe w jednym z dostępnych banków. Po weryfikacji danych finansowych klient może przejść do etapu weryfikacji tożsamości. Następnie klient uzupełnia dane do umowy i załącza do wniosku elektroniczne wersje wymaganych dokumentów. Po chwili może już zapoznać się z umową kredytową, która generuje się automatycznie. Na końcu akceptuje warunki umowy kodem sms. W ten sposób cyfrowo podpisuje umowę.

Cały proces trwa ok. 30 minut, a pieniądze mogą znaleźć się na koncie nawet na drugi dzień roboczy, po weryfikacji dokumentów przez bank. W pełni online klient może uzyskać kredyt firmowy (BIZnest kredyt w ratach Przedsiębiorca) lub limit w koncie do 50 tys. złotych. Przy wyższych kwotach (powyżej 50 tys. do 350 tys. złotych) firma może załatwić wszystkie formalności online, a umowę podpisuje w placówce.