Komisja Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski zajmują raczej ostrożne, żeby nie powiedzieć negatywne stanowisko odnośnie walut wirtualnych. W lipcu instytucje wydały ostrzeżenie odnośnie inwestycji w kryptowaluty, a od kilku dni działa strona uwazajnakryptowaluty.pl.

Więcej o ostatniej inicjatywie NBP i KNF można przeczytać tutaj – NBP i KNF ponownie ostrzegają przed Bitcoinem.

Czytaj także: USA umożliwia cenzurę Internetu. Co to oznacza dla Bitcoina?

Nie wszyscy w rządzie są przeciwni Bitcoinowi

Jak powiedział redakcji Fintek.pl poseł Klubu Prawa i Sprawiedliwości i członek Komisji Finansów Publicznych Wojciech Murdzek trzeba umieć „oddzielić ziarna od plew”.

– Nieprawdą jest stwierdzenie, że kryptowaluty przyczyniają się tylko do zwiększenia szarej strefy, a operują nimi tylko ludzie nieuczciwi. Zgłasza się do nas wiele legalnie działających firm, które chciałyby, aby ktoś w końcu uregulował Bitcoina i kryptowaluty w Polsce- mówi poseł Murdzek.

– Zbyt duże ograniczenia mogą skutkować odpływem za granicę polskich inżynierów i ludzi zainteresowanych nowoczesnymi technologiami. Ponadto nawet przeciwne kryptowalutom NBP i KNF widzą potencjał w technologii blockchain – dodaje poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Właśnie, wydaje się, że to technologia blockchain jest w centrum zainteresowania rządzących. Dodatkowo nieuregulowanie, albo regulacje w stronę ograniczeń obrotu kryptowalutami może poskutkować tym, że Polacy inwestujący w Bitcoina zaczną lokować swój kapitał za granica, na czym z kolei stratny będzie Skarb Państwa.

Zdaniem posła Klubu PiS trzeba znaleźć złoty środek i wprowadzić regulacje zachęcające młodych i wykształconych ludzi do rozwijania technologii blockchain w Polsce. Nie można też zapominać o rodowodzie blockchain – czyli właśnie kryptowalutach.

Już niedługo na Fintek.pl pojawi się obszerny wywiad z posłem Wojciechem Murdzkiem. Porozmawialiśmy o opodatkowaniu Bitcoina, dalszych planach Komisji Finansów Publicznych i ewentualnych nowych regulacjach.