Partner serwisu Visa dla biznesu

PKO Bank Polski i Coinfirm podpisują umowę o współpracy

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#PKO BP
Opublikowano: 27 marca 2018, 11:55 Aktualizacja: 19 lutego 2019, 21:57

Przez ostatnie półtora roku Coinfirm, startup z rodowodem polsko-brytyjskim, współpracował z PKO Bankiem Polskim w ramach akceleratora „Let’s Fintech with PKO Bank Polski”. Teraz firmy podpisują umowę o współpracy.

IKO ponownie najlepszą bankową aplikacją na świecie

O sprawie pisze Puls Biznesu. Na mocy wspomnianej umowy w największym polskim banku ma rozpocząć się wdrażanie technologii blockchain – na razie do weryfikowania dokumentów, udostępnianych klientom. Chodzi przede wszystkim o taryfy opłat i prowizji oraz regulaminy. W ten sposób bank chce rozwiązać problem trwałego nośnika.

Czytaj także: Czy to koniec Ministerstwa Cyfryzacji?

Coinfirm pomoże w rozwiązaniu problemu trwałego nośnika

Taki sposób komunikacji z klientami to oczywiście ogromna oszczędność. Po jej pełnym wdrożeniu ograniczona zostanie listowna korespondencja, co ma znacząco obniżyć koszty. Przypomnijmy, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wysyłanie maili lub komunikacja poprzez bankowość internetową nie gwarantują autentyczności dokumentów.

Kilka tygodni temu na Fintek.pl pisaliśmy o prototypowym rozwiązaniu dla trwałego nośnika, które przygotowuje Krajowa Izba Rozliczeniowa i firma IBM – oczywiście na blockchainie. KIR informował, że z powodzeniem przeprowadził testy z polskimi bankami. Nad podobnym projektem pracuje Billon, wspólnie z Biurem Informacji Kredytowej. Testy wydajnościowe potwierdziły możliwość przetwarzania 5 milionów dokumentów dziennie, co spełnia potrzeby nawet największych instytucji finansowych w Polsce.

PKO Bank Polski postanowił pójść inną drogą i postawił na współpracę z Coinfirmem, z którym pracuje już od dłuższego czasu. Już w lipcu zeszłego roku PKO Bank Polski, przy pomocy Coinfirm, rozpoczął testy platformy Trudatum i jako pierwsza polska instytucja finansowa wykorzystał blockchain w bankowości. W pierwszym etapie bank przetestował platformę umożliwiającą weryfikację oraz poświadczanie dokumentów dzięki technologii zdecentralizowanej bazy danych. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Największy polski bank wdraża technologię blockchain.

Nie oznacza to jednak, że PKO Bank Polski zrezygnuje z rozwiązania Krajowej Izby Rozliczeniowej. Jak dowiedzieliśmy się w w biurze prasowym, wdrożenie od Coinfirm pomoże w podłączeniu się banku do rozwiązania KIR, kiedy takowe będzie gotowe.

Czytaj także: Oto nowa era streamingu wydarzeń sportowych


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

pko-bank-polski-i-coinfirm-podpisuja-umowe-o-wspolpracy