Partner serwisu Visa dla biznesu

Cztery fintechy wyróżnione przez PKO Bank Polski na HackYeah

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#PKO BP
Opublikowano: 27 listopada 2018, 13:11 Aktualizacja: 7 czerwca 2019, 14:30

W miniony weekend w Warszawie odbył się jeden z największych hackathonów na świecie – HackYeah. Poznajcie cztery zwycięskie fintechy, które poradziły sobie z wyzwaniami stawianymi przez PKO Bank Polski – głównego partnera wydarzenia.

Wyróżniono cztery firmy: Codeheroes, Lazy Blasters, DRAMATeam i Team AI Meetup. Podczas hackathonu uczestnicy mieli także okazje po raz pierwszy przetestować bankowe API od PKO Banku Polskiego.

Bankowe API od PKO BP na HackYeah

Uczestnicy hackathonu mogli zmierzyć się z wyzwaniami otwartej bankowości. Na potrzeby zadania bank udostępnił im szeroką, zanonimizowaną bazę danych nt. transakcji bankowych, umożliwił skorzystanie z bankowego API oraz oferował pomoc ekspertów, zaangażowanych na co dzień w prace bankowej platformy rozwoju innowacji i nowych technologii „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”.

Celem zadania było zbudowanie rozwiązania opartego na analizie i modelowaniu danych, które szerzej otworzy bank dla klientów oraz które pozwoli klientom lepiej zrozumieć ich sytuację finansową. Dane oraz API udostępnione na potrzeby zadania zostały przygotowane z myślą o developerach aplikacji oraz analitykach danych, którzy będą mogli skupić się na odkrywaniu wiedzy znajdującej się w transakcjach bankowych.

Pula nagród dla zwycięzców zadania PKO Banku Polskiego wynosiła 60 tys. zł. Najlepsze pomysły mogą także liczyć na dodatkowe wyróżnienie w postaci umowy proof of concept, która pozwoli na przetestowanie ich w systemach banku, w ramach programu „Let’s Fintech with PKO Bank Polski”.

Kogo wyróżnił PKO Bank Polski?

Poznajcie startupy i rozwiązania, które najlepiej poradziły sobie z wyzwaniem banku. Na początek zwycięzcy w zadaniu zamkniętym PKO Banku Polskiego.

Pierwsze miejsce i nagroda 30 tys. zł: Codeheroes

  • „Millenialsy” to aplikacja stworzona przez Codeheroes, która pozwala w prosty sposób zapanować nad finansami osobistymi. Użytkownik konsultuje swoją sytuację finansową z chatbotem, który informuje go ile mógłby zaoszczędzić i jakie działania powinien podjąć aby usprawnić swoje finanse.
  • Użytkownik aplikacji może dokonać szczegółowej analizy posiadanych kont – nawet jeśli są one w różnych bankach, oraz porównać się z innymi klientami.
  • Dzięki analizie 360 stopni, system wskaże trafne działania, które podjęły osoby o podobnym profilu oraz zarekomenduje odpowiednie oferty. Stworzona przez Codeheroes aplikacja to osobisty asystent, który przypomni o rachunkach, pomoże w oszczędzaniu na wybrany cel czy doradzi, która z ofert kredytu jest najlepsza.

Drugie miejsce i nagroda 20 tys. zł: Lazy Blasters

  • Coraz więcej dostawców usług zmienia swój model płatności na comiesięczną subskrypcję.  W świecie pełnym małych kwot, tworzących razem duże sumy, warto szukać rozwiązań, które ułatwiają zarządzanie tego typu wydatkami. „Monthly”, aplikacja stworzona przez zespół Lazy Blasters, skupia wszystkie posiadane subskrypcje w jednym miejscu, pozwalając na zarządzanie całym portfelem w prosty sposób.
  • Monthly poinformuje nas o płatnościach stałych zanim zostaną zrealizowane z naszego konta oraz ułatwi zarządzanie płatnościami realizowanymi za pośrednictwem kart płatniczych przypisanych na stałe do platform sprzedażowych. Dodatkowo, rozwiązanie pomaga wzbogacić nasze finanse – zakładając „rezerwy” na zaplanowane wydatki, które do czasu ich rozwiązania na pokrycie zobowiązań generują odsetki.
  • Dzięki automatycznemu przenoszeniu na konto oszczędnościowe comiesięcznych sum planowanych wydatków, Monthly pomaga użytkownikowi generować dodatkowy dochód bez dodatkowego wysiłku z jego strony.

Trzecie miejsce i nagroda 10 tys. zł: DRAMATeam

  • Rozwiązanie opracowane przez DramaTeam to aplikacja, która pomaga w realizacji marzenia (zakup produktu lub usługi) określonego przez klienta.
  • Użytkownik określa swój cel i definiuje go poprzez kwotę jaką chce na niego wydać (np. telewizor za 5 tys. zł), a aplikacja w odpowiedzi pokazuje możliwe ścieżki realizacji celu (np. oszczędzanie w określonej kwocie przez określony czas, pożyczka).
  • Aplikacja umożliwia dodatkowo realizację marzenia bezpośrednio z poziomu banku – poprzez połączenie jej z ofertą partnerów biznesowych w postaci marketplace.

Natomiast zadanie otwarte w ścieżce Finanse i Inwestycje, której opiekunem była platforma rozwoju innowacji „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” najlepiej wykonała firma Team AI Meetup. Startup zdobył nagrodę w wysokości 10 tys. złotych.

Rozwiązanie wypracowane przez zespół Team AI Meetup pomaga klientom przyspieszyć analizę podpisywanych dokumentów takich jak np. umowy długoterminowe,  wykorzystując do tego technologię OCR. Po wykonaniu zdjęcia dokumentu, algorytm sprawdza kluczowe zapisy, wskazując wątpliwości, na które powinien zwrócić uwagę użytkownik aplikacji. Rozwiązanie zwraca uwagę użytkownika na zapisy w umowie generujące wysokie ryzyko, podejrzane podmioty będących na czarnej liście KNF, czy zapisy niezgodne z obowiązującym prawem.

Bardzo możliwe, że któryś z wyżej wymienionych startupów nawiąże poważną współpracą z PKO Bankiem Polskim. Tym samym firmy poszłyby drogą takich startupów jak Coinfirm, NuDelta, ICSolutions, czy świeżo przyjęte do akceleracji Mint, Runvido, Tokenbridge i Quantum.cx. Trzymamy kciuki.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

pko-bank-polski-na-hackyeah