Partner serwisu Visa dla biznesu

PKO Bank Polski ostrzega przed kodami QR na bankomatach

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#PKO BP
Opublikowano: 14 stycznia 2019, 15:22 Aktualizacja: 6 maja 2019, 08:42

PKO Bank Polski ostrzega przed podejrzanymi kodami QR umieszczanymi na bankomatach. Ich zeskanowanie wiąże się z uruchomieniem aplikacji wysyłającej SMS Premium bez wiedzy użytkownika.

PKO Bank Polski ostrzega przed kodami QR na bankomatach

Wcześniej o procederze informował Związek Banków Polskich wspólnie z Komendą Główną Policji (pisaliśmy o tym tutaj). Kody QR mogą posłużyć przestępcom do wyłudzania haseł do bankowości elektronicznej, czy do zainfekowania smartfonów szkodliwym oprogramowaniem. Złodzieje wykorzystują fakt, że kody QR stają się coraz bardziej popularne, a Polacy przekonują się do ich wykorzystywania. Trzeba jednak pamiętać, aby nie skanować kodów z nieznanego źródła.

Uwaga! Złodzieje wykorzystują kody QR umieszczane na bankomatach

Tym razem oszuści przekazują fałszywą informację na przykład o możliwej wygranej i w ten sposób starają się zmanipulować klienta, który w przypadku zeskanowania kodu QR z naklejki zostaje przekierowany do usługi SMS Premium. Jej uruchomienie powoduje naliczenie wysokich opłat.

– Dodatkowo kody QR mogą zostać wykorzystane do wyłudzenia loginów i haseł do serwisów pocztowych, mediów społecznościowych, bankowości elektronicznej, usług publicznych, jak też zainfekowania smartfonów szkodliwym oprogramowaniem – czytamy w ostrzeżeniu na stronie PKO Banku Polskiego.

Z tego powodu właściciele smartfonów powinni unikać skanowania kodów QR niewiadomego pochodzenia udostępnianych w miejscach publicznych. Osoby, które padły już ofiarą przestępstwa powinni niezwłocznie powiadomić o tym bank lub operatora telekomunikacyjnego i złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na Policji.

Przed procederem ostrzega Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, Związek Banków Polskich oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

pko-bank-polski-ostrzega-przed-kodami-qr-bankomatach