21 marca 2019, 17:30:WETS – Warsaw Ecommerce Tech Sessions - Business Link Astoria, Warszawa

PKO Bank Polski ostrzega przed kodami QR na bankomatach

PKO Bank Polski ostrzega przed kodami QR na bankomatach

PKO Bank Polski ostrzega przed podejrzanymi kodami QR umieszczanymi na bankomatach. Ich zeskanowanie wiąże się z uruchomieniem aplikacji wysyłającej SMS Premium bez wiedzy użytkownika.

Wcześniej o procederze informował Związek Banków Polskich wspólnie z Komendą Główną Policji (pisaliśmy o tym tutaj). Kody QR mogą posłużyć przestępcom do wyłudzania haseł do bankowości elektronicznej, czy do zainfekowania smartfonów szkodliwym oprogramowaniem. Złodzieje wykorzystują fakt, że kody QR stają się coraz bardziej popularne, a Polacy przekonują się do ich wykorzystywania. Trzeba jednak pamiętać, aby nie skanować kodów z nieznanego źródła.

Uwaga! Złodzieje wykorzystują kody QR umieszczane na bankomatach

Tym razem oszuści przekazują fałszywą informację na przykład o możliwej wygranej i w ten sposób starają się zmanipulować klienta, który w przypadku zeskanowania kodu QR z naklejki zostaje przekierowany do usługi SMS Premium. Jej uruchomienie powoduje naliczenie wysokich opłat.

– Dodatkowo kody QR mogą zostać wykorzystane do wyłudzenia loginów i haseł do serwisów pocztowych, mediów społecznościowych, bankowości elektronicznej, usług publicznych, jak też zainfekowania smartfonów szkodliwym oprogramowaniem – czytamy w ostrzeżeniu na stronie PKO Banku Polskiego.

Z tego powodu właściciele smartfonów powinni unikać skanowania kodów QR niewiadomego pochodzenia udostępnianych w miejscach publicznych. Osoby, które padły już ofiarą przestępstwa powinni niezwłocznie powiadomić o tym bank lub operatora telekomunikacyjnego i złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na Policji.

Przed procederem ostrzega Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, Związek Banków Polskich oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.

/Rafał Tomaszewski