Bank przedstawił aż 9 punktów dotyczących zmian w opłatach, ale większość z nich to tylko drobne korekty. Najważniejsze zmiany dotyczą podniesienia opłat za korzystanie z Konta dla Młodych i Konta za Zero. Na pocieszenie PKO Bank Polski przygotował też dwie dobre informacje.

Nowa tabela opłat i prowizji PKO Banku Polskiego. Kto zapłaci więcej?

Bank podnosi opłatę za PKO Konto za Zero (umowy zawarte od 1 października 2014 r.) z 6,90 zł na 8,00 zł miesięcznie. Opłaty można uniknąć – wystarczy posiadać kartę debetową do konta. Sama karta będzie darmowa wtedy, gdy za jej pośrednictwem wydamy 300 zł miesięcznie. W przypadku niespełnienia tego warunku trzeba będzie zapłacić 8 zł za miesiąc.  Co ważne – do liczby miesięcznych transakcji bank będzie wliczał także te wykonane BLIKIEM.

PKO Bank Polski wprowadza także nowe zasady zwolnień z opłaty za kartę debetową do PKO Konta dla Młodych (umowy zawarte od 10 stycznia 2014 r.). Karta będzie bezpłatna, jeśli wykonane zostaną co najmniej 4 transakcje bezgotówkowe kartą lub BLIKIEM (z wyjątkiem przelewów). Bezpłatne pozostaje prowadzenie konta, wypłaty z bankomatów w Polsce i na świecie oraz dostęp do aplikacji mobilnej IKO. W przypadku niewykonania 4 transakcji w miesiącu, karta będzie nas kosztowała 5 zł.

Na pocieszenie PKO Bank Polski obniżył opłatę roczną za karty kredytowe PKO Mastercard Platinum. Jeżeli średnio w miesiącu wydawaliśmy ponad lub równo 2,500 zł, to za kartę zapłacimy zaledwie 125 zł. To spora obniżka w porównaniu do dotychczasowej ceny – 600 zł rocznie. Jeżeli nasze średnie wydatki w miesiącu nie osiągną poziomu 2,500 tys. zł, wtedy za kartę kredytową PKO Mastercard Platinum będzie trzeba zapłacić 250 zł.

Ponadto do kart debetowych wydanych do rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych udostępniono funkcję wielowalutowości. Oznacza to, że karta debetowa wydana do rachunku prowadzonego w złotych umożliwi dokonywanie transakcji kartowych z kont walutowych, bez konieczności wymiany karty. Konta walutowe będą bezpłatne pod warunkiem podpięcia do nich karty wielowalutowej. W serwisie transakcyjnym działa kantor internetowy, umożliwiający wymianę walut on-line, bez dodatkowych opłat.