Partner serwisu Visa dla biznesu

Polskie banki inwestują w leasing. PKO przejmuje Prime Car Management

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#PKO BP
Opublikowano: 28 maja 2019, 14:07 Aktualizacja: 28 maja 2019, 15:39

Grupa PKO Banku Polskiego przejmuje spółkę Prime Car Management za łączną kwotę 267 mln złotych. To kolejna duża transakcja na rynku, po wcześniejszej akwizycji LeaseLinka przez mBank.

PKO Bank Polski obniża wybrane opłaty za transakcje walutowe

PKO Leasing nabył 94,4% akcji spółki Prime Car Management i przejął nad nią pełną kontrolę. Grupa weszła w posiadanie 11,2 mln akcji PCM. Wciąż trwa druga faza wezwania, w ramach której do 11 czerwca akcjonariusze PCM mogą zgłaszać chęć sprzedaży pozostałych akcji spółki.

PKO Leasing przejmuje Prime Car Management

PCM to jedna z wiodących firm w segmencie wynajmu samochodów i zarządzania flotą, a oferowane przez nią usługi mają być komplementarne do tych świadczonych przez PKO Leasing. PCM jako pierwsza firma w Polsce udostępniła klientom indywidualnym możliwość zawarcia transakcji online na samochód w abonamencie.

Dzięki transakcji Grupa PKO Banku Polskiego ma zdobyć pozycję lidera na rynku usług Car Fleet Management, wzmocnić swoją pozycję w segmencie leasingu i zaznaczyć swoją obecność na rynku krótkoterminowego najmu aut. W 2018 r. PKO Leasing osiągnął rekordową sprzedaż na poziome 9,2 mld zł, a jej udział w rynku wyniósł 11 proc. – czytamy w komunikacie.

Zakupiony pakiet udziałów pozwala na objęcie pełnej kontroli nad spółką oraz na jej wycofanie z obrotu giełdowego. W skład przejętej grupy wchodzą: Futura Leasing, Masterlease i MasterRent24.

Akwizycja PCM to kolejna duża transakcja na polskim rynku leasingu. W marcu mBank przejął fintech LeaseLink za łączną sumę ponad 100 mln złotych. LeaseLink specjalizuje się w płatnościach leasingiem – głównie na niskie kwoty. Firma ma dopiero 20 tys. klientów, ale rysują się przed nią ogromne perspektywy rozwoju. Więcej o samej akwizycji można przeczytać w wywiadzie ze współzałożycielem LeaseLinka, Wojciechem Kazimierskim. Negocjacje miały trwać 5 miesięcy.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

pko-bank-polski-przejmuje-prime-car-management