Usługę „Dysk w chmurze” dostarcza Operator Chmury Krajowej. Na obecną chwilę jest ona dostępna w formie pilotażowej tylko dla przedsiębiorców, którzy posiadają konto firmowe w PKO BP. Niewykluczone, że niedługo będzie ona dostępna także dla klientów indywidualnych. Dysk w chmurze może być wykorzystywany do przechowywania dokumentów, zdjęć, filmów czy innych dużych plików. Jest to niezwykle przydatne rozwiązanie dla osób, które lubią mieć dostęp do swoich danych online bez konieczności posiadania przy sobie odpowiednio dużego dysku lub komputera z wymaganą pamięcią.

Dyski w chmurze coraz popularniejsze – OneDrive, Dropbox, Drive czy iCloud? Co wybrać?

Jeśli chodzi o dysk w chmurze do popularnych usług, dostępnych także dla klientów indywidualnych, zaliczamy: Drive od Google, OneDrive od Microsoft, Dopbox albo iCloud. Nie są to darmowe usługi. Oferują one od 2 GB do 50 GB za darmo lub w niskiej cenie, większa powierzchnia dysku niestety zwykle wymaga nakładów w wysokości od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Usługi chmurowe naturalnie różnią się interfejsem użytkownika, ale wybierając dysk w chmurze prócz wyglądu i układu interfejsu, warto także zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, prędkość przesyłu danych, możliwości integracji z różnymi aplikacjami, możliwość współdzielenia dysku czy plany cenowe – chmury nie warto kupować na trzy miesiące, dlatego im niższa cena za długi okres, tym lepiej (sugerujemy porównywanie planów cenowych co najmniej rocznych). Wbrew pozorom lepiej wybierać popularne rozwiązania w rozsądnych cenach (niekoniecznie ultra niskich), bo wówczas mamy pewność, że dostawca nie zdecyduje z dnia na dzień na zamknięcie usługi, co wiąże się z koniecznością, czasem uciążliwego, transferu danych do innych rozwiązań. Niedawno taki los spotkał użytkowników Irista, czyli dysku w chmurze, który dostarczał producent sprzętu fotograficznego firma Canon.

Płatności za dysk w chmurze zwykle polegają na subskrypcji – czyli wybieramy plan, podajemy dane karty i tak jak na Netflix lub Spotify, co miesiąc dostawca obciąża nas wartością umówionej kwoty. Jeśli bierzesz chmurę na firmę – sprawdź dokładnie czy będziesz miał możliwość otrzymania faktury. Zwykle plany dla biznesu są droższe niż dla klientów indywidualnych, najczęściej wymagają też dodatkowej rejestracji.

Dysk w chmurze do 100 GB na 3 miesiące za darmo

– Naszym priorytetem jest wspieranie rozwoju i cyfryzacji polskiej przedsiębiorczości. Szczególnie sektor małych i średnich przedsiębiorstw opierając się na nowych technologiach, będzie mógł zwiększać skalę działania. Dlatego udostępniamy usługę Dysku w chmurze, wprowadzając tym samym naszą pierwszą nowość z oferty rozwiązań chmurowych dla małych, średnich i większych firm – mówi Adam Marciniak, wiceprezes PKO Banku Polskiego odpowiedzialny za Obszar Informatyki.

Dysk w chmurze zapewnia użytkownikowi pełną prywatność, bezpieczeństwo – dostęp do plików jest szyfrowany kodem – i intuicyjny sposób obsługi. W ramach pilotażu klienci mogą korzystać z dysku o pojemności 100 GB. Usługa jest bezpłatna przez pierwsze 3 miesiące. Z informacji Fintek.pl wynika, że po zakończeniu darmowego planu, Dysk w Chmurze będzie kosztować przedsiębiorcę 9,99 zł miesięcznie. 

Dla porównania ceny popularnych dostawców przestrzeni dyskowej w chmurze dla firm:

  • Dropbox business to koszt 12 EUR za miesiąc w zamian za dostęp do 5 TB
  • OneDrive Business od Microsoft to koszt 4,2 EUR za miesiąc za dostęp do 1 TB
  • Google Drive (G Suite) – ok. 4,68 USD miesięcznie za użytkownika w zespole
  • IDrive – 74 USD rocznie za 250 GB

Dzięki Dyskowi w chmurze PKO BP firma nie musi utrzymywać sprzętu przechowującego dane, optymalizując koszty i procesy. Przedsiębiorca może zarządzać dostępem do danych udostępniając pliki tylko wybranym osobom. W razie potrzeby dysk online można wykorzystać jako element większej architektury IT.

To kolejna usługa cyfrowa PKO Banku Polskiego dla firm. Od sierpnia zeszłego roku małe i średnie firmy mogą korzystać z narzędzia e-Windykacja. Narzędzie opracowane przez startup Vindicat pozwala firmom na samodzielne monitorowanie płatności i efektywne odzyskiwanie należności z niezapłaconych faktur. E-Windykacja to następne po e-Prawniku, e-Księgowości, e-Sklepie i Asystencie firmowym rozwiązanie, które tworzy kompleksowy ekosystem usług dodatkowych dla firm.

Polacy na chmurę wydadzą 24 mld zł

W Polsce odsetek przedsiębiorstw wykorzystujących chmurę wynosi około 10 proc. W Europie liderami w tym zakresie są kraje skandynawskie, w których odsetek „uchmurowienia” firm sięga nawet 60-70 proc. Oznacza to, że przeważająca większość usług jest uruchamiana i utrzymywana w chmurze. Światowe prognozy dla rynku usług chmurowych zakładają w najbliższych latach kilkudziesięcioprocentowe wzrosty. Kraje, które uruchomiły lokalne rozwiązania chmurowe świadczone przez instytucje zaufania publicznego odnotowały kilkudziesięcioprocentowe wzrosty w poziomie wykorzystania tego typu usług przez lokalne podmioty. Według prognoz wydatki na usługi chmurowe w następnym pięcioleciu wyniosą w Polsce 24 mld zł i będą stanowić blisko 30 proc. wszystkich wydatków ma usługi i oprogramowanie IT działających w Polsce firm.

Dysk w chmurze to usługa z oferty Operatora Chmury Krajowej, spółki technologicznej utworzonej z inicjatywy PKO Banku Polskiego i Polskiego Funduszu Rozwoju. Spółka dostarcza cyfrowe usługi przechowywania i przetwarzania danych dedykowane polskim przedsiębiorcom. Spółka rozpoczęła działalność operacyjną, a jej pierwszym klientem został PKO Bank Polski.