W pracach nad rozwojem nowej metody płatności uczestniczyło m.in. Studio Innowacji Visa w Warszawie. Wybrani klienci Jest Banku mogli wypróbować Visa Mobile już we wrześniu 2021 roku. Jako redakcja Fintek.pl zostaliśmy zaproszeni do testów. Poprzeczka jest postawiona wysoko ponieważ Visa Mobile ma konkurować z BLIKIEM – wspieranym przez Mastercard. Zamiast kodu generowanego w aplikacji bankowej w przypadku rozwiązania od Visy należy podać numer telefonu.

Na początek Visa nawiązała współpracę z Przelewy24, dzięki czemu nowa metoda płatności jest dostępna w tysiącach sklepów internetowych zintegrowanych z tym operatorem.

Nest Bank wprowadził Visa Mobile jako pierwszy bank na świecie

Jak zarejestrować kartę Nest Banku w Visa Mobile? Wystarczy przejść do aplikacji mobilnej Nest Banku, wybrać menu „Karty„ i kliknąć „Dodaj kartę do Visa Mobile”, potem pozostaje przepisać kod, który zostanie wysłany w mailu, a następnie zatwierdzić hasłem mobilnym.

Następnie podczas płatności w sklepie internetowym należy wybrać metodę płatności Visa Mobile, podać numer telefonu i zatwierdzić transakcję hasłem mobilnym w aplikacji mobilnej Nest Banku. Dzięki temu płatność może zająć nawet mniej niż 20 sekund.

Z Visa Mobile można skorzystać w aplikacji banku, który zintegrował się z usługą oraz bezpośrednio w aplikacji Visa Mobile. Nest Bank zintegrował się z usługą Visa Mobile, dzięki temu jego klienci mogą korzystać z niej zarówno bezpośrednio w aplikacji bankowej, jak i w oddzielnej aplikacji.

Klient może również korzystać jednocześnie z aplikacji własnej Visa Mobile i aplikacji banku. W takim wypadku może zaakceptować transakcję w każdej z aplikacji. Powiadomienie push będzie jednak generowane tylko przez jedną z nich, a klient sam będzie mógł wybrać tę domyślną.

– To rozwiązanie uwzględniające potrzeby polskich konsumentów i bardzo wymagającego oraz zaawansowanego polskiego rynku handlu w internecie. Jednocześnie jest to rozwiązanie o globalnym potencjale, wykorzystujące standard EMV SRC, które szerzej znane jest na naszym rynku jako Click to Pay. Uważamy, że Visa Mobile ma olbrzymi potencjał i pracujemy nad tym, by ta metoda była powszechnie dostępna – mówi Adrian Kurowski, dyrektor Visa w Polsce.

Visa Mobile – czy to jest bezpieczne?

Rozwiązanie zostało oparte na usłudze Click to Pay (Kliknij, aby zapłacić Visa). Wszystkie płatności dokonane z wykorzystaniem Visa Mobile są chronione tak, jak każda inna transakcja kartą. Co więcej, w razie potrzeby klient ma prawo skorzystać z chargebacku – czytamy w komunikacie.

Z Visa Mobile nie skorzysta osoba postronna, która zna numer telefonu przypisany do usługi. Za każdym razem użytkownik potwierdza płatność na swoim urządzeniu mobilnym, zabezpieczonym hasłem, kodem PIN lub technologią biometryczną (jeśli jest dostępna w urządzeniu), dlatego będzie on jedyną osobą zatwierdzającą transakcje.