Partner serwisu Visa dla biznesu

Ponad połowa mieszkańców UE korzysta z e-bankowości

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#BankTech
Opublikowano: 22 lutego 2019, 12:30 Aktualizacja: 28 kwietnia 2019, 20:00

W 2017 roku ponad połowa mieszkańców Unii Europejskiej korzystała z bankowości elektronicznej, a na terenie Wspólnoty znajdowało się 812 mln kart płatniczych. Oznacza to, że Europejczycy posiadają średnio 1,6 karty płatniczej na głowę. Takie dane prezentuje raport Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego.

Państwa UE za swobodnym przepływem danych w obrębie Wspólnoty

EBA opublikował raport pod tytułem „Consumer Trend Report 2018/19”. Opracowanie dotyczy trendów z zakresu bankowości detalicznej, które znajdują się pod jurysdykcją EBA. Chodzi o takie produkty jak hipoteka, kredyty konsumenckie, depozyty, rachunki płatnicze, płatności i instytucje pieniądze elektronicznego. Urząd poruszył także zagadnienia związane z dyrektywą PSD2. Pełny raport można pobrać tutaj.

Nowy raport EBA – bankowość elektroniczna i karty płatnicze

W raporcie EBA zwraca uwagę, że kredyty hipoteczne wciąż mają bardzo duży wpływ na finanse konsumentów. W sumie 77% wszystkich pożyczek posiadanych przez gospodarstwa domowe to właśnie kredyty hipoteczne. W ciągu ostatnich pięciu lat ich liczba oraz wartość nieznacznie się zwiększa. Jeżeli chodzi o kredyty konsumenckie, to ich liczba i wartość w tym samy okresie utrzymuje się na stabilnym poziomie.

Najciekawsze dane dla sektora fintech dotyczą jednak bankowości elektronicznej i kart płatniczych. W 2017 roku z e-bankowości korzystało 51% mieszkańców Unii Europejskiej. To ponad dwukrotny wzrost od 2007 roku, kiedy z bankowości elektronicznej korzystało 25% obywateli Wspólnoty. E-bankowość jest szczególnie popularna wśród osób w wieku 25-34 lata – 68% z nich korzysta z tego typu usług. Otwartość na nowe technologie w finansach rośnie wraz z poziomem wykształcenia. Tylko 24% osób z wykształceniem na poziomie szkoły średniej korzystało z e-bankowości w 2017 roku. Natomiast jeżeli chodzi o osoby z wykształceniem wyższym, to w tym samym okresie z tego kanału korzystało aż 77% z nich.

Wzrasta także liczba mieszkańców UE posiadających rachunki płatnicze. Powyżej wykres prezentujący odsetek obywateli poszczególnych krajów Wspólnoty (powyżej 15 roku życia), które posiadają konto w banku. W Polsce rachunek płatniczy posiada niespełna 90% obywateli.

Na koniec 2017 roku obywatele Unii Europejskiej posiadali 812 mln kart płatniczych, co przy liczbie 513 mln mieszkańców daje 1,6 karty płatniczej „na głowę”. Zmniejszyła się także liczba bankomatów w Unii Europejskiej – o 1% do poziomu niespełna 444 tys. urządzeń.

Raport porusza także kwestię tematów, które mają być najważniejsze dla konsumentów – prowizje i opłaty, ocena zdolności kredytowej, edukacja finansowa, cyberbezpieczeństwo i wycieki danych, przejrzystość oferty oraz transakcje międzynarodowe. Klienci chcą mieć jasność ile muszą zapłacić za daną usługę, z jakimi prowizjami muszą się liczyć, albo dlaczego dana instytucja nie chciała udzielić im kredytu i jak badała ich zdolność kredytową. Są to aspekty, na które fintechy powinny zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcą szybko pozyskiwać nowych klientów.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

platnosci-bankowosc-internetowa-eba-unia-europejska