To wnioski z badania zrealizowanego na zlecenie Fundacji Polska Bezgotówkowa przez POLASIK Research. Karty płatnicze pozytywnie oceniają przede wszystkim osoby z wyższym wykształceniem, mieszkańcy miast oraz osoby młode. Spośród badanych metod płatności gotówka została oceniona jako niewystarczająco szybka przez największą grupę konsumentów. Pomimo tego wciąż jest bardzo często spotykana w małych i dużych sklepach.

Badanie zostało zrealizowane na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie kwotowo-losowej 1500 respondentów. Powyższe wyniki są tzw. badaniem założycielskim, czyli pierwszą fazą 4-letniego panelu badawczego. Następne badania, na tej samej próbie badawczej, zostaną podjęte w kolejnych latach.

Polacy pozytywnie o płatnościach bezgotówkowych

Obecnie aż 57% wszystkich transakcji detalicznych w punktach handlowo usługowych jest realizowanych za pomocą gotówki, podczas gdy kartami dokonano 38% płatności tego typu. Spora grupa konsumentów nie ma możliwości wyboru innej niż gotówka metody płatności. Nawet osoby korzystające z kart 37% wszystkich swoich transakcji realizują za pomocą gotówki.

Problemem jest oczywiście infrastruktura. W przypadku aż ośmiu badanych branż ( na 19) większość respondentów skarżyła się na niewielką dostępność sieci akceptacji płatności bezgotówkowych. Problem ten dotyczy w szczególności sektora usług oraz transportu – czytamy we wnioskach z raportu.

To niepokojące, ale na pokrzepienie serc warto dodać, że Polacy zaczynają również doceniać usługi dodatkowe, które można wykonywać na terminalu płatniczym– jest nimi zainteresowana ponad połowa respondentów. Badani z dużych miast chętnie w ten sposób płaciliby rachunki, dawali napiwki oraz wypłacali gotówkę. Mieszkańcy mniejszych miejscowości – ponieważ zwykle mieszkają w dużych odległościach od punktów odbioru i biur obsługi – najchętniej skorzystaliby natomiast z możliwości odbioru i opłacania paczek oraz doładowywania telefonów komórkowych.

Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego na koniec zeszłego roku liczba terminali płatniczych wynosiła ponad 786 tys. – to o ponad 200 tys. więcej niż w IV kwartale 2017 roku. Widać postępy i duża w tym zasługa Fundacji Polska Bezgotówkowa. Dzięki Programowi Fundacji zainstalowano w Polsce już ponad 150 tys. terminali płatniczych (dane na koniec kwietnia 2019).