W porównaniu do III kwartału 2016 liczba kart zbliżeniowych wzrosła o 915 tysięcy. Nieprzerwanie wzrasta też liczba terminali obsługujących płatności zbliżeniowe. Na koniec I kwartału 2017 było ich w Polsce 514,6 tysięcy, co daje nasycenie rynku na poziomie 91,3%. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem NBP – Informacja o kartach płatniczych I kwartał 2017.

Czytaj także: Nie wróć po urlopie z pustym portfelem – cała prawda o płatnościach za granicą

Coraz lepsza infrastruktura do płatności bezgotówkowych

Wzrost popularności płatności zbliżeniowych - dane NBP.

Na uwagę zasługuje również dalszy wzrost liczby terminali POS – na koniec marca 2017 ich liczba wynosiła 563 tysiące, co oznacza wzrost o 5% (27,1 tysięcy urządzeń).

Stale zwiększa się również liczba akceptantów płatności bez użycia gotówki. Na przestrzeni pierwszych 3 miesięcy bieżącego roku liczba akceptantów wzrosła do 221 tysięcy co daje wzrost rzędu 5%. Również o 5% wzrosła liczba punktów handlowo-usługowych, które akceptują płatności bezgotówkowe – pod koniec marca było ich o 416 tysięcy, czyli ponad 19 tysięcy więcej niż w grudniu ubiegłego roku.

Średnia wartość pojedynczej transakcji zbliżeniowej wyniosła 44 zł. W poprzednim kwartale była na poziomie 45 zł. Narodowy Bank Polski zaznacza, że w dłuższej perspektywie można zaobserwować tendencję do stabilizacji średniej wartości w granicach 37-45 zł.

Na koniec marca 2017 sieć bankomatów w Polsce obejmowała 23,795 tysięcy urządzeń. W I kwartale dokonywano z ich użyciem mniejszej liczby transakcji – spadek o 10,5 mln transakcji, czyli o 6%. Zmalała również wartość wypłat z bankomatów – o 5,6 mld zł, czyli o 7%.

Powyższe dane jednoznacznie sugerują, że Polacy coraz częściej korzystają z płatności bezgotówkowych. Mniejsza liczba wypłat z bankomatów wskazuje na to, iż gotówka jest nam coraz mniej potrzebna. Najchętniej płacimy kartami zbliżeniowymi, ale coraz odważniej przebijają się płatności BLIKIEM, czy nawet Android Pay. Nie oznacza to jednak, że gotówka powinna zostać zlikwidowana – zgodnie z ostatnim badaniem ING Banku Śląskiego 73% Polaków twierdzi, że nigdy całkowicie nie zrezygnuje z gotówki.