Warto przypomnieć, że Bydgoszcz jest trzecim miastem w Polsce, które wprowadziło standard Open Payment System (OPS) od Mennicy Polskiej. Nowy system pozwala zapisywać bilety na karcie płatniczej bez konieczności drukowania kartonika.

Open Payment System w Bydgoszczy. Bilet na karcie płatniczej

Od 1 listopada nowe biletomaty są dostępne we wszystkich pojazdach bydgoskiego transportu miejskiego. Za pomocą nowoczesnych urządzeń można kupować bilety jednorazowe i czasowe. Istnieje także możliwość skontrolowania stanu Bydgoskiej Karty Miejskiej (BKM), czy zakodowania na niej okresowego biletu nabytego przez Internet. Niestety na karcie płatniczej nie można jeszcze zapisywać biletów długookresowych, takich jak BKM.

W OPS karta płatnicza zastępuje tradycyjny bilet kartonikowy i pełni jednocześnie rolę środka płatniczego oraz identyfikatora płatności w przypadku kontroli. Kontroler jest wyposażony w specjalny czytnik, dzięki któremu zweryfikuje, czy daną kartą płatniczą został zakupiony bilet na przejazd. Podczas kontroli pasażer przykłada kartę płatniczą do czytnika, a kontroler, dzięki dostępowi do Systemu Centralnego, będzie mógł stwierdzić zakup ważnego biletu. Mennica Polska zapewnia, że kontroler nie ma dostępu do danych na sprawdzanej karcie płatniczej.

Open Payment System działa także we Wrocławiu i w Gdańsku. Pierwszym miastem, które zaimplementowało nowy system biletowy była stolica Dolnego Śląska – w marcu 2018. Średnia dzienna sprzedaż biletów jednorazowych i czasowych za pomocą kasowników pokładowych w okresie od 8 marca do 7 maja wyniosła 45,5 tys. sztuk. W sumie w tamtym okresie we Wrocławiu pasażerowie kupili w ten sposób 2,7 mln sztuk biletów. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Mennica Polska podała dzisiaj dane także na temat wyników OPS w Gdańsku. W sumie przez miesiąc pasażerowie zapisali na kartach płatniczych 2 tys. biletów, ale do dyspozycji mieli tylko 23 nowe biletomaty, na wybranych trasach. Więcej o Open Payment System i innych ciekawych rozwiązaniach w zakresie sprzedaży biletów (Łódź i Warszawa) można przeczytać tutaj.