O piaskownicy regulacyjnej słyszał chyba każdy zainteresowany fintechem. Ale gdy firma już otrzyma licencję, to traktowana jest przez nadzór jak podmiot doświadczony. By pomóc firmom zdobyć dojrzałość regulacyjną FCA, czyli brytyjski nadzór, chce stworzyć „regulatory nursery”, czyli „regulacyjny żłobek” dla nowo licencjonowanych podmiotów.

Regulacyjny żłobek już na jesieni

Inicjatywę FCA ujawnił szef tej instytucji Nikhil Rathi w swoim przemówieniu w ramach UK Fintech Week – międzynarodowej, corocznej trwającej 5 dni konferencji dla sektora fintech. Przemówienie szefa FCA dostępne jest tutaj.

W swoim przemówieniu Nikhil Rathi podkreślił, że brytyjski sektor fintech w ostatnich latach odniósł duży sukces, będąc w czołówce innowacji na świecie. Przychody brytyjskiego sektora fintech wzrosły do 11 mld GBP w 2019 roku, prawie podwajając się w ciągu zaledwie 4 lat i obecnie brytyjskie fintechy pod względem przychodów mają 10% udział na globalnym rynku. Tylko w tym roku inwestycje w fintechy z siedzibą w Wielkiej Brytanii wyniosły już 1 mld USD.

Z wypowiedzi szefa FCA wynika, że „regulatory nursery”, czyli „regulacyjny żłobek” ma ruszyć jeszcze jesienią 2021 roku. Jego celem jest utrzymanie bliskiego kontaktu z nowo licencjonowanymi podmiotami w taki sposób, by wspierać je tam gdzie to konieczne, interweniować zawczasu i kierować firmy na właściwe tory.

Prócz tego FCA zapowiedział zmiany w ramach brytyjskiej piaskownicy regulacyjnej – wnioski będzie można składać przez cały rok, a nie jak dotąd – w określonych terminach kwartalnych.