Partner serwisu Visa dla biznesu

Pobierz naszego darmowego e-booka

Łukasz Piechowiak
Łukasz Piechowiak
Opublikowano: 22 maja 2019, 12:58 Aktualizacja: 28 lipca 2019, 16:16

20 lat temu też były duże firmy zatrudniające tysiące ludzi. Miały one swoje departamenty, dyrektorów, kierowników i zarząd – zupełenie jak obecnie. Pensje pracownikom przeważnie wypłacano w gotówce, ale przelewy na rachunek były już w zasadzie standardem. Dzisiaj wyrosło nam już pokolenie pracowników, którzy nigdy nie widzieli swojego wynagrodzenia w gotówce. Zastanówmy się przez chwilę… jak można było zarządzać korporacją, czy nawet małym zespołem, bez jednego adresu mejlowego albo dostępu do bankowości elektronicznej?

https://fintek.pl/wp-content/uploads/2019/05/Ebook-Sektor-Fintech.pdf
SEKTOR FINTECH: Dolina Krzemowa w sercu Europy, czyli zanim zastąpią nas roboty” by Łukasz Piechowiak

Pobierz ebooka

Wyobraźmy sobie jak wielki musiał panować szum informacyjny, jak wiele decyzji podejmowano w nadziei, że są właściwe, ale w zasadzie bez żadnej informacji zwrotnej. Bez poparcia w danych lub nawet podstawowego researchu. Poziom nieefektywnego wykorzystania zasobów w gospodarce zapewne spędzał sen z powiek ekonomistom. Dzisiaj prowadzenie firmy w takich warunkach jest zwyczajnie niemożliwe.

Ale fintech jest nie tylko dla firm

Przeciętne gospodarstwo domowe obecnie wykorzystuje bardziej zaawansowane narzędzia do zarządzania swoimi finansami osobistymi niż największe korporacje 30 lat temu. Darmowy dostęp do bankowości elektronicznej to standard. Prawie każdy ma w portfelu kartę płatniczą, a liczba użytkowników bankowości mobilnej niebawem przekroczy 10 mln osób. Sektor finansowy czerpie pełnymi garściami ze zdobyczy najnowszych technologii informacyjnych. Od szybkich transferów pieniężnych po mobilnych asystentów wykorzystujących sztuczną inteligencję, którzy już niebawem będą doradzać nam jak wydać lub zaoszczędzić ciężko zarobione pieniądze.

To wszystko możliwe jest dzięki fintechom, również tych niebankowych, które stały się ważnym elementem infrastruktury finansowej. To wielka szansa, ale także duże zagrożenia – w szczególności w zakresie cyberbezpieczeństwa. IV rewolucja przemysłowa stała się faktem – jesteśmy na jej początku i wiele wskazuje na to, że największe innowacje dopiero przed nami.

Każdy ma czasem ochotę na snucie wizji rodem z powieści Juliusa Verne’a, ale fintech to przede wszystkim biznes, a ten musi zarabiać lub przynajmniej tworzyć wartość. W e-booku, który dla Was przygotowaliśmy znajdziecie podstawowe informacje:

  • O tym czym jest sektor Fintech?
  • Jaki jest potencjał tego rynku w Polsce?
  • Kto może pracować w tej branży?

Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

pobierz-naszego-darmowego-e-booka