Zamiany te były już zapowiadane na początku roku, lecz dopiero teraz na pocztach zaczęły pojawiać się terminale płatnicze. Zamiarem Poczty Polskiej jest wprowadzenie terminali we wszystkich oddziałach.

Kartą zapłacisz nawet za znaczek

Poczta Polska informuje, że za pomocą kart Visa i MasterCard będzie można dokonywać płatności za wszystkie usługi oferowane w placówkach. Oznacza to, że transakcje będą przeprowadzane zarówno na wysokie kwoty, jak i na drobne sumy, na przykład znaczki pocztowe.

Od teraz w coraz większej liczbie oddziałów będzie można doładować telefon czy też wypłacić gotówkę. Dostępna będzie również usługa cashback, dzięki której klient może wypłacać pieniądze w placówce pocztowej przy okazji zakupów.

Nie wszystko złoto co się świeci

Zmiany na pewno wyglądają obiecująco, jednak terminale funkcjonujące na poczcie to na razie stare urządzenia, które pobierają prowizję za zapłatę. Dzieje się tak, gdyż terminale traktują transakcję, jak wypłatę z obcego bankomatu- czytamy na stronie Poczty Polskiej.

Może się zatem okazać, że płacenie za pomocą karty nie będzie korzystne dla klientów. W przypadku kart kredytowych do doliczonej prowizji dochodzą jeszcze odsetki. Jest to jednak dopiero początek unowocześniania oddziałów Poczty Polskiej i wypada mieć nadzieję, że problem ten zostanie w najbliższym czasie rozwiązany.

Operatorem transakcji bezgotówkowych została spółka eService i PKO BP. Poczta Polska podaje, że całe przedsięwzięcie będzie kosztować ją około 12 mln zł.

Poczta Polska przykładem

Zmiany obserwowane na pocztach idealnie wpisują się w wyniki raportu kwartalnego Narodowego Banku Polskiego. W lipcu NBP poinformował, że w Polsce obserwujemy znaczący rozwój infrastruktury kart płatniczych.

Wzrasta liczba terminali POS, akceptantów oraz punktów honorujących płatności kartami. Zmiany te ewidentnie sugerują dostosowywanie się rynku do dominacji transakcji bezgotówkowych. Zapowiadane wprowadzenie terminali POS we wszystkich urzędach administracji publicznej oraz pojawienie się ich na poczcie, są „naocznym” potwierdzeniem wyników raportu NBP.

Terminale wprowadzane przez Pocztę Polską nie spełniają co prawda oczekiwań wielu klientów i mogą się okazać niewypałem. Mimo wszystko jest to kolejny sygnał, że transakcje za pomocą gotówki powoli odchodzą do lamusa.

/RT