Jest to coraz popularniejsza forma uwierzytelniania transakcji bankowych, podpisywania formularzy oraz faktur. Dzięki podpisowi elektronicznemu można uniknąć kolejek w urzędach i zaoszczędzić mnóstwo czasu. Korzystanie z nich dodatkowo ułatwia sieć blockchain.

Na wstępie należy rozróżnić trzy rodzaje podpisów elektronicznych.

podpis elektroniczny– deklaracja tożsamości autora, na przykład imię i nazwisko

zaawansowany podpis elektroniczny– Poza danymi autora podpis zostaje do niego przyporządkowany. Może to się stać poprzez jednorazowe kody wysyłane na przykład smsem lub za pomocą danych zapisywanych na kartach kryptograficznych. Ta forma podpisu jest wystarczająca w relacjach usługobiorca-usługodawca. Dane osoby składającej podpis zatwierdzane są dzięki certyfikatowi systemowemu.

kwalifikowany podpis elektroniczny– szczególna forma podpisu zaawansowanego. Jest on równorzędny z podpisem własnoręcznym. Podpisuje się nim umowy, formularze urzędowe, faktury lub uwierzytelnia transakcje bankowe. Podpis ten musi być zweryfikowany ważnym kwalifikowanym certyfikatem, który może być wydawany jedynie osobom fizycznym.

Obecnie w Polsce działa kilka firm zajmujących się wydawaniem kwalifikowanych certyfikatów, na przykład Krajowa Izba Rozliczeniowa czy Asseco Data Systems. Certyfikat wydawany jest na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Firma certyfikacyjna tworzy wyjątkową parę kluczy- prywatnego i publicznego. Użytkownik otrzyma również kartę kryptograficzną, czyli bezpieczne urządzenie do podpisywania elektronicznych dokumentów. Cena takiego certyfikatu, wraz z zestawem, oscyluje w granicach 292 zł za rok oraz 343 zł za dwa lata. W Polsce podpisy elektroniczne funkcjonują na podstawie ustawy o podpisie elektronicznym z dnia 18 września 2011 roku.

Blockchain alternatywą?

Coraz większą popularność zyskuje blockchain, czyli rozproszona sieć umożliwiająca zapisywanie niepodważalnych i nieusuwalnych zapisów danych.  Wykorzystywana jest do autoryzacji i zapisywania transakcji przeprowadzanych za pomocą bitcoinów. Ta kryptowaluta to wygodny sposób płacenia za zakupy oraz regulowania rachunków. Sama sieć blockchain służy również do digitalizacji kontraktów. Od momentu jego zapisania klient posiada niezbity dowód kontraktu w formie cyfrowej. W odróżnieniu od klasycznych kwalifikowanych podpisów elektronicznych, podpisy za pomocą blockchain są darmowe.

Z sieci blockchain korzysta już ponad 7 milionów ludzi na całym świecie. Należy spodziewać się wzrostu tej liczby, gdyż podpisy elektroniczne zyskują coraz większe zaufanie w oczach przedsiębiorców. Płacenie faktur, kupowanie samochodu lub nawet domu, może być zdecydowanie wygodniejsze dzięki elektronicznemu zapisowi transakcji.

RT