Autenti to pierwsza w Polsce platforma, które umożliwia kompleksową obsługę procesów związanych z podpisywaniem dokumentów online. Na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu, szybko, wygodnie, bezpiecznie i w zgodzie z przepisami prawa. W ramach oferowanych funkcjonalności gwarantuje m.in. użycie wszystkich rodzajów podpisów elektronicznych, wysyłkę dokumentów w wersji “do wglądu”, sekwencyjność podpisywania, szablony dokumentów czy integrację API w przypadku nieco bardziej zaawansowanych systemów.

Krok 1: konto indywidualne a konto firmowe

Z platformy Autenti korzystać mogą zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy. Założenie konta na platformie jest bardzo proste i jest konieczne wyłącznie w przypadku potrzeby nadawania dokumentów do podpisu. Odbierający dokument nie musi posiadać zarejestrowanego konta, ani też niczego instalować na swoim urządzeniu, aby złożyć swój podpis. Co więcej, nie ponosi żadnych opłat z tym związanych.

Przedsiębiorcy korzystają ze swojego konta firmowego, które jest przypisane do konkretnego przedsiębiorstwa na podstawie jego nazwy i numeru NIP. Wybrany administrator może zaprosić do korzystania z platformy kolejnych współpracowników, umożliwiając im tym samym wysyłanie dokumentów do podpisu do klientów lub kontrahentów.

– Podpis elektroniczny w Polsce ciągle mylnie kojarzony jest z jego kwalifikowaną wersją. Tymczasem ponad 9 na 10 dokumentów w obrocie gospodarczym może być podpisane za pomocą zwykłego podpisu elektronicznego. Jeśli nadający dokument nie ma pewności czy posiada właściwe dane odbiorcy lub spotyka się z nim online po raz pierwszy, może użyć dodatkowych metod autoryzacji na platformie, jak kodów SMS czy metod wideoidentyfikacji – mówi Tomasz Plata, CMO i współzałożyciel Autenti.

– Dostarczamy takich rozwiązań sami lub we współpracy ze sprawdzonymi na rynku partnerami. Co dla nas najważniejsze, każda usługa, która dotyczy e-podpisu, realizowana jest przez nas wyłącznie online. Klienci i ich konsumenci mają wystarczająco dużo zajęć w ciągu dnia, by tracić czas na spotkania na żywo, drukowanie papierów czy składanie podpisów odręcznych – dodaje.

Krok 2: nadawanie dokumentu i ustalenie odbiorcy

Aby nadać dokument do podpisu, należy się zalogować na platformie Autenti. Nadawca dodaje odpowiedni plik lub komplet plików, uzupełnia dane odbiorcy, wybiera rodzaj podpisu, jakiego oczekuje i opcjonalnie określa dodatkowe wymagania (w tym m.in. kolejność podpisywania czy opcję “dokument tylko do wglądu”). Ten sam dokument może być w tym samym czasie podpisywany przez wiele stron równocześnie.

Krok 3: odbiór i podpisanie dokumentu

Odbiorca otrzymuje na wskazany adres e-mail indywidualny, specjalnie wygenerowany link, który kieruje go bezpośrednio do zaszyfrowanego dokumentu na platformie Autenti. Po zapoznaniu się z treścią dokumentu, odbiorca składa oświadczenie woli i potwierdza dane, składając podpis online. Wygodnie na swoim urządzeniu, za pomocą jednego kliknięcia. Po złożeniu ostatniego podpisu w procesie, do wszystkich stron biorących udział w podpisywaniu dokumentu trafia ich elektroniczny egzemplarz celem zarchiwizowania. Spełnia on równolegle wymagania tzw. “trwałego nośnika”.

Autenti a bankowość

Autenti to stosunkowo młoda firma technologiczna, która dynamicznie się rozwija i odpowiada na potrzeby współczesnego rynku. W grudniu 2019 roku, w fintech postanowiły zainwestować trzy bankowe giganty. Jednym z nich jest BNP Paribas, który oferuje swym klientom możliwość zdalnego podpisywania dokumentów za pomocą platformy Autenti, co w znaczny sposób skraca czas weryfikacji i przyspiesza realizację czynności bankowych. Udostępnienie klientom tego narzędzia to odpowiedź na rewolucję cyfrową oraz kolejny krok w realizacji projektu paperless.

Platforma Autenti umożliwia klientom indywidualnym Banku zdalne otwarcie konta oraz otrzymanie m.in. kredytu ratalnego. Natomiast pracownicy banku korzystają z platformy w procedurach wewnętrznych. Bank pracuje również nad wdrożeniem tego e-rozwiązania we wszystkich obszarach działalności – zarówno w relacjach z klientami, jak i partnerami i dostawcami.

– W BNP Paribas skupiamy się na tym, żeby rozwój technologiczny służył uproszczeniu procesów, oszczędności czasu i pieniędzy naszych klientów. Elektroniczny podpis to bardzo przydatne i wygodne narzędzie dla każdego przedsiębiorcy bez względu na rodzaj biznesu, który prowadzi. Usprawnia sprzedaż, przyspiesza obieg dokumentów, ułatwia realizację procesów kadrowych. Jest bezpieczny i prawnie wiążący, oszczędza czas i pieniądze i może być wykonany z każdego miejsca i w dowolnym czasie. Wystarczy komputer, tablet czy smartfon z dostępem do internetu. Bez drukowania, konieczności kopiowania czy użycia papieru – mówi Michał Miszułowicz, Menedżer ds. Współpracy z Fintech w Banku BNP Paribas.

– Dzięki współpracy z Autenti, udostępniamy naszym klientom kompleksową usługę umożliwiającą zdalne podpisywanie umów zarówno podpisem elektronicznym, jak też kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Dodatkowo ze względu na szczególne okoliczności, e-podpis spełnia też dodatkową funkcję – ułatwia zachowanie społecznego dystansu – dodaje.