– Decydując się na alternatywny napęd, klienci, w tym przedsiębiorcy, zdecydowanie najczęściej kupują hybrydę. Za takim wyborem przemawiają przede wszystkim kwestie praktyczne, jak maksymalny zasięg pojazdu czy koszty zakupu. Jednak ubiegłoroczne statystki pokazują, że Polska nie chce być już w ogonie Europy i coraz więcej klientów wybiera auta elektryczne – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Czytaj także: Volvo kontratakuje. Od 2019 roku tylko silniki elektryczne

Jak zwiększyć popyt na elektromobilność?

– Dynamika napawa optymizmem, jednak wolumeny są wciąż bardzo niskie. Podczas gdy w ubiegłym roku Polacy kupili nieco ponad tysiąc aut elektrycznych, w Niemczech ta liczba przekroczyła 50 tys., a w Norwegii aż 60 tys. Wyzwaniem, przed którym stoimy w procesie rozwoju elektromobilności w Polsce, jest stworzenie warunków do zdynamizowania rynku oraz wykreowanie popytu na samochody elektryczne – mówi Radosław Kuczyński.

– Argumenty ekologiczne, np. dotyczące poprawy jakości powietrza w miastach, nie są wystarczające. Elektromobilność musi się po prostu przedsiębiorstwu opłacać. Niezbędny jest zatem system zachęt, które spowodują wzrost zainteresowania nabywaniem tego typu aut – dodaje.

Czytaj także: Już za 3 miesiące Tesla pokaże w pełni autonomiczny samochód

Auta elektryczne się rozpędzają

Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że w 2017 roku Polacy zarejestrowali 486 352 nowe samochody osobowe, o blisko 17% więcej niż w całym 2016 roku. Podobnie jak w poprzednich latach, za zdecydowaną większość zakupów odpowiadały firmy (niemal 70%), natomiast niespełna jeden na trzech nabywców to klient indywidualny.

EFL zwraca uwagę na rosną liczbę aut ekologicznych – w liczbach bezwzględnych wygrywają zdecydowanie klasyczne hybrydy oraz pojazdy z alternatywnymi napędami, np. LPG. Jednak biorąc pod uwagę dynamikę, wygrywają auta elektryczne. W 2017 roku Polacy kupili 1068 samochodów z napędem elektrycznym lub hybrydowym plug-in (+88%). Dynamika rok do roku, tylko w segmencie aut elektrycznych (BEV) wyniosła 306% (439 sprzedanych sztuk).

Czytaj także: Aplikacja JustDrive – kto i dlaczego zerwał umowę?

infografika

EFL liderem w finansowaniu ekopojazdów

Duży udział w sprzedaży samochodów elektrycznych miał EFL. W 2017 roku wyleasingował ich 147, co odpowiada za niemal 14% udział w rynku. W szczególności sfinansował 66 aut elektrycznych z baterią (15% udział w rynku) i 81 hybryd plug-in (14% udział w rynku). Najchętniej kupowanymi modelami były Tesla Model S oraz Nissan Leaf.

EFL, jako jeden z liderów rynku, już od 2004 roku finansuje pojazdy z alternatywnymi napędami. Firma jest również liderem, jeśli chodzi o finansowanie leasingiem aut Tesli. Od 2014 roku sfinansowała zakup 52 sztuk, a tylko w 2017 roku zostało wyleasingowanych ich 37. Odbiorcami są przede wszystkim mikroprzedsiębiorcy zatrudniający do 5 osób.

Czytaj także: Już 50 tysięcy Polaków korzysta z Revolut

Elektromobilność tematem przewodnim Forum Leasingu

W dniach 14-15 marca 2018 roku odbędzie się pierwsza edycja Forum Leasingu. Partnerem strategicznym wydarzenia jest EFL, a głównym tematem będzie właśnie elktromobilność.

Radosław Kuczyński, prezes EFL, weźmie udział w debacie „Auta elektryczne, auta autonomiczne, transport jako usługa – ewolucja czy rewolucja?”. Konferencja odbędzie się w Sound Garden Hotel w Warszawie.

Czytaj także: 1000 – tyle mandatów opłaciliśmy w styczniu kartą lub telefonem