Partner serwisu Visa dla biznesu

67 tys. osób złożyło wnioski o nowe e-dowody

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#govtech
Opublikowano: 12 marca 2019, 10:24 Aktualizacja: 28 kwietnia 2019, 15:48

67 tys. osób złożyło wniosek o wydanie e-dowodu – informuje Ministerstwo Cyfryzacji. To całkiem niezły wynik jak na jeden tydzień. Resort podaje, że wiele osób czekało ze złożeniem wniosku o nowy dowód osobisty właśnie na 4 marca, aby otrzymać dokument z warstwą elektroniczną. Warto dodać, że w tym roku nowe dowody będzie musiało wyrobić prawie 1,5 mln Polaków, ponieważ ich stare dokumenty tracą ważność.

Już pół miliona Polaków posiada e-dowód

Tylko w poniedziałek 4 marca o nowy dowód osobisty zawnioskowało 18640 osób. Niemal 4 tysiące z nich wysłało wniosek online. Reszta – załatwiła sprawę w urzędzie. W kolejnych dniach zainteresowanie nie słabło. We wtorek (5 marca) w Rejestrze Dowodów Osobistych złożono 16520 wniosków, w środę (6 marca) – 14940, a w czwartek (7 marca) – 13680. 8 marca tylko do godz. 10.00 w systemie było już kolejne 2990 wniosków. Wnioski złożone online – to ponad 12% wszystkich, które wysłano.

67 tys. osób złożyło wniosek o e-dowód

Pierwsze spersonalizowane, czyli gotowe do odbioru, dowody osobiste są już w urzędach. W przyszłym tygodniu trafią do rąk właścicieli. Przypomnijmy, że e-dowód posiada wbudowany chip, dzięki któremu z dokumentu można korzystać w podobny sposób, jak z karty płatniczej. Podobne dowody osobiste funkcjonują już w takich krajach jak Niemcy, Włochy, Francja, Hiszpania, Szwecja, Austria, Węgry, czy Litwa.

Przed wdrożeniem e-dowodu odpowiednie szkolenie przeszło prawie 5,5 tys. urzędników. Wszystkie urzędy zakupiły odpowiednie czytniki umożliwiające m.in. nadanie kodów PIN przez obywateli przy odbiorze e-dowodu. To właśnie ten element może nieco wydłużyć czas obsługi przy wydawaniu nowego dokumentu.

Przy odbiorze dokumentu urzędnik poprosi nas o ustalenie dwóch kodów PIN. Numery są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać. Czterocyfrowy PIN pozwoli na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy – do podpisu pisma. Pierwsze ustalanie obu kodów odbywa się w urzędzie podczas odbioru dowodu. Nie trzeba jednak tego robić przy odbiorze dokumentu. Można to ustalić później – w dowolnym urzędzie gminy, ale musimy udać się do niego osobiście.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

polacy-czekali-na-e-dowody-ministerstwo-cyfryzacji-dzieli-sie-statystykami