Wojciech Boczoń z Prnews.pl w swojej analizie podał liczbę zwirtualizowanych kart, czyli takich, które Polacy podpięli do portfeli typu Google Pay, Garmin Pay czy Fitbit Pay. Dane nie obejmują Apple Pay, gdyż firma ta nie pozwala na udostępnianie tego rodzaju danych. Które banki oferują podpięcie kart do smartwatchy i innych urządzeń typu wearables? Dowiesz się tego z artykułu: Które banki w Polsce oferują Fitbit Pay i Garmin Pay?

Apple Pay i Google Pay stały się w Polsce powszechną formą płatności

Z analizy dostępnej na Prnews.pl wynika, że liderem zestawienia jest Santander (który podaje też dane z Apple Pay) – ponad 800 tys. kart, ING Bank Śląski – 437 tys. kart, PKO BP – 410 tys. kart oraz mBank – 356 tys. kart. Dane nie uwzględniają Pekao – bank podaje liczbę klientów, którzy mają możliwość korzystania z podpięcia karty do wirtualnego portfela w smartfonie – jest ich 1,3 mln.

Do dokonywania płatności smartfonem konieczne jest dodanie karty do Apple Pay (iOS) lub Google Pay (Android). W Polsce można płacić w ten sposób praktycznie wszędzie tam, gdzie przyjmowane są płatności kartami. W naszym kraju blisko 100% działających terminali posiada możliwość przyjmowania płatności zbliżeniowo. Pod tym względem jesteśmy liderem na świecie.