Tematy tegorocznej edycji koncentrowały się na rynku Fintech w regionie ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej). Rozmawiano m.in. o integracji finansowej, sztucznej inteligencji (AI) czy przyszłości nowych technologii w ubezpieczeniach (InsurTech).

Wiedza w pigułce

Jaka jest przyszłość branży FinTech? To pytanie wielokrotnie padało na scenie i w zasadzie trudno było oczekiwać innej odpowiedzi niż stwierdzenie, że przyszłość – chociaż niepewna – to raczej rysuje się w różowych barwach dla tej branży. Z ciekawszych dyskusji parę słów warto poświęcić nowym modelom biznesowym w erze bankowości mobilnej oraz wpływowi sztucznej inteligencji na świat finansów. Przyznano, że sztuczna inteligencja może pomóc w zmniejszeniu ubóstwa, zwiększyć produktywność, zaoszczędzić czas i ograniczyć liczbę błędów ludzkich, ale będzie się to wiązać z pewnymi zagrożeniami – choćby dla rynku pracy czy przejrzystości danych.

Omówiono również region ASEAN i jego liczne możliwości. Eksperci podkreślili atuty regionu takie jak wysoka zdolność mobilna oraz stosunkowo młoda, a już cyfrowo doświadczoną populacja – 60% stanowią osoby poniżej 35 roku życia, co oznacza 400 milionów klientów nowych technologii.

Podczas dyskusji panelowej na temat przyszłości branży ubezpieczeniowej Chris Wei, prezes zarządu Asia & FPI i globalny przewodniczący Aviva Asia Pte Ltd, zaznaczył, że insurtechy mogą odegrać znaczącą rolę w zakresie poprawy jakości obsługi klienta. Dodał, że branża nie powinna postrzegać gigantów technologicznych jako zagrożenia, ale jako okazję do zapełniania luk na rynku.

Eksperci zauważyli potencjał inteligentnych kontraktów do tworzenia i wykonywania skutecznej logiki biznesowej, eliminując złożoność obecnego procesu kontraktowania. Ich zdaniem nie obejdzie się przy tym bez płynnego działania blockchain w tle.

Polscy laureaci Singapore Fintech Festival 2018

Po raz kolejny nagrodzono najlepsze rozwiązania dla branży FinTech, przy czym w tegorocznej edycji uczestniczyło także dziesięć polskich fintechów, m.in. Billon, Ailleron, FinAi, IgoriaCard, Braintri czy Autenti, którego rozwiązania wdrożył np. Bank BGŻ BNP Paribas, czy Siemens Finance.

Szczególnie doceniono Billon, który otrzymał nagrodę w wysokości 50 tys. dolarów w konkursie Global Fintech Hackcelerator 2018 za swoje innowacyjne podejście do szybkiego transferu pieniędzy stworzonego na bazie technologii blockchain. W tym konkursie nagrodzono również amerykański startup Mosabi oraz singapurski BetterTradeOff.

Zagraniczni zwycięzcy Singapore Fintech Festival 2018

Tegoroczna edycja była szczególna, bo oprócz fintechów z Singapuru nagrodzono również startupy z regionu ASEAN. Łączna suma nagród wyniosła 1,2 miliona dolarów.

Laureatami nagrody MAS Fintech (ASEAN Open Category) były:

Pierwsza nagroda (150 000 SG): LenddoEFL,

Druga nagroda (SG 100 000 USD): SQREEM Technologies PTE Ltd,

Trzecia nagroda (50 000 USD): Finantix Asia Pacific Pte Ltd.

Laureatami nagrody MAS Fintech (kategoria ASEAN SME) były:

Pierwsza nagroda (150 000 SG): FinAccel Teknologi Indonesia,

Druga nagroda (100 000 SG): Katipult,

Trzecia nagroda (SS 50 000 USD): MoneyMatch.

Laureatami nagrody MAS Fintech (Singapore founder category) były:

Pierwsza nagroda (150 000 SG): CRRManager,

Druga nagroda (100 000 SG USD): Cynopsis Solutions,

Trzecia nagroda (50 000 SG USD): Thin Margins.

Laureatami nagrody MAS Fintech (kategoria globalna) zostali:

Pierwsza nagroda (150 000 SG): Everspin,

Druga nagroda (SG 100 000 USD): Naffa Innovations,

Trzecia nagroda (50 000 SG USD): Keychain.