Partner serwisu Visa dla biznesu

Polacy w ścisłej europejskiej czołówce

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 17 września 2018, 13:59 Aktualizacja: 21 lutego 2019, 21:07

Zgodnie z najnowszymi danymi Mastercard już 85% transakcji bezgotówkowych w Polsce jest realizowana w sposób zbliżeniowy. Polska zajmuje drugą pozycję w Europie, za Czechami, przy średniej europejskiej na poziomie 48%.

Polacy w ścisłej europejskiej czołówce

W badaniu wzięto pod uwagę jedynie karty Mastercard i Maestro. Pomimo dużego nasycenia rynku, popularność płatności bezstykowych w Polsce wciąż rośnie – w ciągu ostatniego roku wzrosła o 38%.

Już 85% transakcji kartami Mastercard w Polsce jest realizowanych zbliżeniowo

Polska przegrywa jedynie z Czechami, gdzie transakcje zbliżeniowe stanowią 93% wszystkich operacji kartami Mastercard i Maestro. Warto zwrócić uwagę, że Polacy wyprzedzają nacje powszechnie wskazywane, jako technologicznie zaawansowane. Przykładowo w Szwecji, która jest jednym z liderów płatności bezgotówkowych, zbliżeniowo realizowanych jest obecnie tylko 12% transakcji Mastercard. Natomiast w przypadku Niemiec wynik jest niewiele lepszy – 15%.

O ile pozycja naszych zachodnich sąsiadów nie powinna zaskakiwać, o tyle słaby wynik Szwecji jest dosyć niespodziewany. Zdaniem autorów badania Mastercard, może to wynikać z późniejszego wprowadzenia w tych krajach technologii zbliżeniowej.

W skali całej Europy już prawie co druga (48%) transakcja kartą Mastercard jest realizowana bezstykowo. Największe wzrosty tego typu operacje odnotowują w Szwecji, na Litwie (w obu państwach 15-krotny wzrost rok do roku), Estonii (8 krotny wzrost), w Albanii (x5) oraz w Belgii (x4). Są to kraje, w których płatności zbliżeniowe dopiero nabierają rozpędu, więc wzrosty mogą być efektem tak zwanej niskiej bazy.

Na grafice poniżej przedstawiono dziesiątkę państw Europy z najwyższym odsetkiem transakcji zbliżeniowych kartami Mastercard:

Zgodnie z najnowszymi danymi Narodowego Banku Polskiego, na koniec marca 2018 Polacy nosili w portfelach już  32 mln kart zbliżeniowych. Stanowią one 80% wszystkich wydanych plastików. Warto zauważyć, że w zestawieniu Mastercard dominują kraje z Europy Środkowo-Wschodniej. Z czego to wynika? Wiele państw z regionu uniknęło niektórych etapów rozwoju technologicznego, przez co nie rozpowszechniły się u nich takie rozwiązania, jak płatności stykowe. Mieszkańcy mogli od razu adaptować się do najnowszych technologii płatniczych. Autorzy badania zwracają także uwagę na otwartość polskich konsumentów względem innowacji.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

polacy-w-scislej-europejskiej-czolowce