Na mocy umowy Billon udostępni Politechnice Świętokrzyskiej rozwiązanie do publikacji cyfrowych odwzorowań dyplomów w rozproszonej i zabezpieczonej kryptograficznie bazie danych blockchain. Po jego wdrożeniu każdy absolwent uczelni otrzyma oprócz papierowego dyplomu link do jego cyfrowej kopii zapisanej na blockchainie oraz unikalny kod pozwalający na jej odczytanie.

Dyplom otrzymasz na blockchainie

Rozwiązanie Billon oferuje bezpieczeństwo i wygodę korzystania z cyfrowych dokumentów zarówno dla uczelni, absolwentów, jak i wszystkich osób zainteresowanych ich autentycznością. Administracja uczelni może w ciągu kilku sekund zapisać plik PDF w postaci danych rozproszonych na blockchainie.

Studenci będą mogli pobrać plik w dowolnym czasie i miejscu na swój komputer lub urządzenie mobilne i przesłać go potencjalnemu pracodawcy. Ten z kolei będzie w stanie szybko zweryfikować autentyczność dyplomu na stronie politechniki, potwierdzając kompetencje jego posiadacza. Rozwiązanie umożliwia weryfikację wykształcenia absolwenta w pełni cyfrowo, bez konieczności korzystania z papierowych dokumentów, co ma znaczenie w warunkach pandemii koronawirusa i konieczności ograniczenia fizycznych kontaktów.

– Współpraca z branżą IT  jest bardzo ważnym elementem rozwoju Politechniki Świętokrzyskiej. Przedsięwzięcie realizowane z Billonem umożliwi publikację dyplomów ukończenia studiów naszych studentów z wykorzystaniem cyfrowej technologii blockchain. Obecna pandemia spowodowała dynamiczny wzrost zainteresowania rozwiązaniami informatycznymi, a obieg dokumentów w postaci cyfrowej już w niedalekiej przyszłości stanie się powszechnym standardem – mówi profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Co oferuje rozwiązane Billon?

System rozwinięty przez Billon stanowi bezpieczną alternatywę dla konwencjonalnych metod elektronicznego zarządzania poufnymi dokumentami i danymi studentów. W odróżnieniu od innych rozwiązań blockchainowych technologia Billona nie przechowuje w rozproszonej formie jedynie kryptograficznych odwołań do dokumentów (skrótów hashowych), a kompletne dokumenty. W trakcie publikacji ich treść podlega dekompozycji i rozproszeniu po węzłach blockchain, stając praktycznie niemożliwą do niepowołanego usunięcia bądź modyfikacji. Dyplom zapisany w strukturze blockchain może być pobrany i odczytany jedynie przez osobę dysponującą unikalnym kluczem.

– Technologia blockchain rozwiązuje problem uczelni, studentów i potencjalnych pracodawców, zapobiegając oszustwom związanym z fałszowaniem dyplomów i stopni naukowych. Przechowywanie danych w całości w rozproszonym rejestrze zapewnia ich integralność i autentyczność, ograniczając koszty zapewnienia im bezpieczeństwa do minimum – mówi Andrzej Horoszczak, założyciel Billona i prezes zarządu Billon Digital Services.

Z zapisywania dokumentów w strukturze blockchain, co umożliwia technologia Billona, mogą też korzystać wystawcy innych świadectw zawodowych, certyfikatów, licencji, zaświadczeń i wszelkich innych cennych dokumentów. W Polsce do firm i instytucji, które stosują blockchain Billona do przechowywania i publikowania dokumentów, należą już Syneriz, Biuro Informacji Kredytowej, Tauron oraz Polska Sekcja IEEE.