Już ponad 20% spośród wszystkich terminali płatniczych funkcjonujących na polskim rynku zostało zainstalowanych w ramach Polski Bezgotówkowej. Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego na koniec I kwartału 2019 roku nad Wisłą działało ponad 822 tys. terminali.

Co trzeci terminal w Polsce pochodzi od Polski Bezgotówkowej

Za pośrednictwem urządzeń zainstalowanych w ramach Polski Bezgotówkowej zrealizowano już ponad 106 mln transakcji za łączną kwotę ponad 5,5 mld złotych. Wśród beneficjentów Programu są małe, średnie oraz mikroprzedsiębiorstwa, a także podmioty administracji publicznej.

Urządzenia instalowane w ramach Programu działają już w 12 tys. miejscowości na terenie całej Polski. Prawie połowa terminali płatniczych jest używana przez przedsiębiorców z województwa mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego i małopolskiego. Pierwszą piątkę zamyka województwo dolnośląskie. Największym nasyceniem terminalami z Programu Polska Bezgotówkowa cieszą się województwa: pomorskie, dolnośląskie, mazowieckie i opolskie, w których przypada od 5,5 do 6 terminali na 1000 mieszkańców.

Przedsiębiorcy, którzy przystąpili do Programu Polska Bezgotówkowa reprezentują blisko 300 rodzajów działalności gospodarczej. Na terminal najczęściej decydują się właściciele mniejszych sklepów i punktów usługowo-handlowych, którzy dotychczas przyjmowali wyłącznie płatności gotówkowe. Presja klientów oraz chęć sprostania ich oczekiwaniom i potrzebom należą do najczęściej wymienianych przyczyn instalacji terminala umożliwiającego obsługę płatności bezgotówkowych.

Więcej o kolejnych planach Fundacji opowiedział nam nam dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.