– Miniony rok był pod wieloma względami przełomowy zarówno dla Fundacji Polska Bezgotówkowa, jak również dla rynku płatności. 1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy obligujące przedsiębiorców korzystających z kas fiskalnych do przyjmowania płatności bezgotówkowych. W następstwie tych przepisów odnotowaliśmy absolutny rekord popularności Programu – mówi Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Fundacja Polska Bezgotówkowa chwali się wynikami

– Ponadto w pierwszej połowie roku agenci rozliczeniowi rozpoczęli produkcyjną obsługę terminali w telefonie, a my jako Fundacja wspieraliśmy nie tylko ich finansowanie, ale również edukację przedsiębiorców i konsumentów w tym obszarze. W ciągu zaledwie kilku miesięcy w ramach Programu zgłoszonych zostało blisko 2,5 tysiąca urządzeń. Prognozujemy, że terminali w telefonie będzie przybywać jeszcze szybciej – dodaje.

Do końca grudnia 2022 r. do Programu Polska Bezgotówkowa dołączyło ponad 408 tysięcy podmiotów, które łącznie otrzymały prawie 562 tysiące urządzeń do przyjmowania płatności. Za pomocą terminali tradycyjnych i tych w telefonie zrealizowano blisko 1,3 mld transakcji płatniczych na łączną kwotę przekraczającą 75 mld zł. Fundacja odnotowała największy przyrost procentowy urządzeń w branży kosmetycznej (+32%), samochodowej (mechanicy + 32%) i na mniejszych stacjach benzynowych (+30%).

Od stycznia 2023 roku w ramach Programu działa 12-miesięczny okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne. Fundacja pokrywać będzie również koszty finansowe obsługi transakcji do kwoty 100 tys. zł obrotu na terminal.